Kampaň „Nechceme zůstat sami“ má pomoci klientům stacionářů na Žďársku

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Oblastní charita ve Žďáře nad Sázavou vyhlásila na květen a červen kampaň s názvem „Nechceme zůstat sami“. Chce tak informovat veřejnost o službách, které se díky pandemii covid-19 ocitají v ohrožení, a zároveň požádat o podporu.

Uživatel bystřického denního stacionáře Rosa, říkejme mu třeba Matěj, žije s rodiči v malé obci, kde problém s dopravní obslužností řeší snad všichni. Matějovi rodiče jsou již staršího věku, kdy potřebují péči druhých. O svého syna se však musí postarat sami, protože potřebuje nepřetržitou pomoc. Pětkrát do týdne tak před jejich domem zastaví brzy ráno velké červené auto, které odveze Matěje do bystřického stacionáře, kde prožije den spolu s pracovníky a ostatními klienty – jeho přáteli – v bezpečném prostředí plném podnětů a hlavně přijetí a pochopení. Jeho rodiče tak mohou načerpat síly a trochu si odpočinout.

Se stejnou situací výpadku dofinancování svozů se potýká i denní stacionář NESA, který sídlí ve Velkém Meziříčí. Oba stacionáře poskytují své služby lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Každodenní svozy do denních stacionářů jsou pro většinu našich uživatelů nezbytnou službou, bez které by mnoho z nich zůstalo doma společně se svými rodiči na vše sami. Tato služba je však v současné době výrazně podfinancována, proto hledáme možnosti dalšího dofinancování,“ vysvětluje vedoucí denního stacionáře Rosa Petra Königová.
Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line
Mezi další služby pro osoby s postižením a duševním onemocněním patří i Klub v 9. Poskytuje jak ambulantní, tak i terénní formu práce po celém okrese Žďár nad Sázavou. Ke službám pro seniory patří i Volnočasový klub Včela v Bystřici nad Pernštejnem. Dává možnost společného trávení volného času lidem, kteří by jinak byli ohrožení sociální izolací, samotou a časem i ztrátou „chuti do života“.

V roce 2020 se Oblastní charita Žďár nad Sázavou postarala o:

• 63 klientů s mentálním nebo kombinovaným postižením v denních stacionářích Nesa a Rosa
• 65 uživatelů s duševním onemocněním v Klubu v 9
• 33 seniorů v rámci aktivizačních programů v klubu Včela

To, co jsou pro mnohé z nás každodenní rutinní záležitostí, jsou mnohdy pro uživatele těchto služeb a jejich rodiny nepřekonatelné překážky, kterým zvládnou čelit pouze v případě, že najdou pomoc, podporu a pochopení,“ uvedla koordinátorka kampaně Radka Čaníková.

Svým finančním darem můžete pomoci pokrýt vysoké náklady na tyto tolik potřebné služby, reagovat na jejich zvyšující se poptávku v období pokračující pandemie a plnit tak nadále přání co největšímu počtu potřebných. Jak pomoci, zjistěte zde.