Šumperské divadlo svépomocí opravuje restauraci. Ruku k dílu přiložili herci i ředitel divadla

Budova šumperského divadla s restaurací

ŠUMPERK – Ti, kteří po uvolnění restrikcí zamíří do šumperské restaurace Opera v budově divadla, uspokojí nejen své chuťové pohárky, ale potěší i další smysly. Restaurace totiž v současnosti prochází radikální proměnou, jejímž výsledkem bude zcela nový interiér. Divadlo opravuje restauraci svépomocí.

„Restaurace byla už ve značně neutěšeném stavu, koncem loňského roku tak padlo rozhodnutí, že je potřeba s tím něco udělat. Zpočátku jsem zamýšlel jen menší „kosmetické“ úpravy spočívající ve výměně stolů, židlí a koberce, ale postupně jsem dospěl k přesvědčení, že nejlepší bude celý prostor kompletně zrekonstruovat. Velkou roli přitom sehrálo naprosto nevhodné umístění baru,“ vysvětluje pohnutky, jež vedly k radikálnímu kroku, ředitel divadla Matěj Kašík. Ten oslovil nejen šumperskou designérku Pavlu Andrlovou, která zpracovala vizuální podobu interiéru, ale také místní šikovné řemeslníky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

„Rozhodli jsme se, že rekonstrukci nebudeme zadávat takzvaně na klíč jedné firmě, protože jsme schopni si řadu prací zajistit sami svépomocí. Raději využíváme místní řemeslníky a sami nakupujeme i veškerý potřebný materiál, na který si jako plátci DPH uplatňujeme odpočet,“ podotýká Matěj Kašík. Do rekonstrukce se divadlo pustilo v první polovině dubna, s vyklízením, bouráním baru a přípravou celého prostoru pomáhali zaměstnanci i členové hereckého souboru, ruku k dílu přiložil rovněž ředitel divadla. „Bylo to příjemné zpestření mých běžných pracovních dní s přidanou hodnotou, že se zase něco nového dozvím a naučím,“ směje se ředitel.

První řemeslníci „obsadili“ restauraci minulý týden, kromě instalatérských prací a úprav elektroinstalace vybudují nový bar v sousedství kuchyně. Součástí úprav je i položení podlahy z dřevěných parket, instalace nového osvětlení, výmalba a dekorace. Nové stoly a židle pořídilo divadlo již v loňském roce. „Provoz kuchyně restaurace Opera, která vydává jídla přes okénko, jsme s výjimkou dnů, kdy se pokládala nová podlaha, prakticky nijak neomezili. Počítáme s tím, že vše by mělo být hotovo nejpozději koncem května,“ říká ředitel divadla. Náklady na rekonstrukci se podle něj budou pohybovat kolem 1,2 milionu korun. Čtyři sta čtyřicet pět tisíc korun půjde z investiční účelové dotace, kterou v dubnu schválila rada města.