KORONAVIRUS: Kultura ožívá, po včerejším vystoupení Chinaski a Pavla Šporcla byl koncertem před publikem zahájen i festival Pražské jaro

Zdroj: WikiMedia Commons

Česko – Aktuální epidemiologickou situaci by bylo možné shrnout slovy, že počty nově nakažených klesají, zatímco počty očkovaných rostou. I proto se život v Česku začíná postupně vracet do běžných kolejí a ačkoliv největší rozvolnění za poslední dobu (čítající také otevření zahrádek restaurací) má přijít až v pondělí, již včera začala „ožívat“ kultura.

První koncertní vlaštovka

Během epidemie byla pozornost věnována mnoha resortům, které byly touto bezprecedentní krizí zasaženy, ovšem zatímco v posledních týdnech se vedly bouřlivé diskuse týkající se rozvolnění, kultura jako by stále zůstávala stranou. To pak potvrdilo i nevypočitatelné jednání ministra zdravotnictví Arenbergera, který den po nástupu do funkce zakázal plánovaný (a předchozím ministrem Blatným schválený) „pilotní“ koncert, jenž se měl (samozřejmě za přísných bezpečnostních pravidel a také za podmínky podstoupení testu na koronavirus) konat v pražské Lucerně pod taktovkou aktivistické skupiny Cesta za tmy. Následně se rozvolňovací priority opět stočily jinam a zelenou namísto kultury dostal vrcholový sport.

Teprve včera se tedy dočkali všichni ti, kterým v posledním roce scházela živá kultura. Na pražském Výstavišti se totiž konal open air koncert skupiny Chinasky a Pavla Šporcla (s vystoupeními divadelních hostů) s podtitulem Šance pro kulturu. Zúčastnit se (zdarma) mohli všichni ti, kteří se prokázali buď absolvovaným očkováním, potvrzením o prodělání covidu-19 v posledních 90 dnech anebo negativním PCR/antigenním testem. Na akci – oproti původnímu plánu uspořádat ji jako protest proti kriminalizaci kultury – nakonec s organizátory spolupracovala ministerstva kultury i zdravotnictví a zúčastnilo se jí cca 2 000 diváků.

Pražské jaro zahájeno

Návrat k normálu pak ale právě dnes předznamenává i zahájení festivalu Pražské jaro. Také v hledišti úvodního koncertu – tradičního Smetanova cyklu Má vlast – mohli (s dodržením přísných opatření) usednout diváci/posluchači. Festival bude probíhat až do 3. června a většinu koncertů bude možné sledovat zdarma online. V rámci pilotního projektu ministerstva kultury se však publikum (v omezeném počtu) bude moci zúčastnit ještě dalších tří koncertů (prvního hned zítra a dalších dvou 26. května a 3. června).

Do provozu se začínají vracet také divadla. Např. Národní divadlo tak již zahájilo předprodej na vybrané inscenace v červnu, ještě před prázdninami chce do prodeje uvolnit i vstupenky na podzimní měsíce.

Aktuální epidemiologická situace

Za včerejšek bylo v Česku potvrzeno jen 1 673 nových případů nákazy, což je cca o 700 méně než v úterý před týdnem. Také reprodukční číslo R se setrvale – od poloviny dubna – drží pod hodnotou 1, aktuálně se pak pohybuje na hodnotě 0,79. Alespoň jedna dávka očkování již byla v Česku aplikována 3,8 milionům lidí a kompletní očkování má za sebou více jak milion z nich. Tempo očkování přitom především v posledních dnech roste a pohybuje se mezi 70 a 80 tisíci podaných dávek každý všední den. Dle odhadů odborníků se incidence nemoci již během následujícího týdne bude pohybovat kolem kritické hodnoty 75 nakažených/100 tis. obyvatel, což je ostatně podmínka pro další plánovaná rozvolnění.