Památník Tomáše Bati se stal nejkrásnější proměnou v zemi

Foto: město Zlín

ZLÍN – Vítězem internetového hlasování v 12. ročníku projektu Má vlast cestami proměn 2020/2021 se stal zlínský Památník Tomáše Bati. Veřejnost ho vybrala ze 118 proměn v České a Slovenské republice. Prvenství může ještě potvrdit v hlasování odborné poroty.

O titul se utkaly klasické historické památky jako hrady či zámky, ale i novější budovy, například nádraží či obecní úřady, drobné stavby i velkorysé úpravy krajiny. Do hlasování se zapojilo 60 455 lidí, z toho 18 480 hlasů získal zlínský klenot. Na druhém místě se umístila Krajinná opatření ve středočeských Choťovicích a třetí příčku obsadila obnova pláště kostela sv. Terezie v Lesné.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Všechny tři vítězné proměny charakterizují citlivý přístup k vlastní energii místa a současně aktivní zapojení veřejnosti. Velmi se těším na vítěze, které vybere odborná porota architektů pod vedením pana architekta Josefa Pleskota. Potvrdí-li prvenství Památníku, bude to ještě krásnější pocta a motivace pro realizaci myšlenek jevících se zpočátku jako nezdolatelné,“ řekla vedoucí odboru kultury a památkové péče města Zlína Eva Ryndová.

Po sedmi měsících je opět otevřeno

Památník Tomáše Bati je považován za perlu světového funkcionalismu. Mimořádná stavba architekta Františka Lýdie Gahury z roku 1933 prošla v průběhu 20. století řadou změn, které popřely původní záměr autora. Město Zlín dlouhodobě usilovalo o obnovu této architektonické ikony do její původní čisté krásy. Pod odborným dohledem architekta Petra Všetečky zahájilo město v roce 2016 tříletou citlivou rekonstrukci Památníku, který byl slavnostně otevřen pro veřejnost v květnu 2019.

Na návštěvníky čeká mimořádný zážitek umocněný věrnou maketou Baťova osudného letounu Junkers F-13ge, jež je důmyslně instalován tak, že vytváří dojem zastavení stroje v letu. Unikátním prvkem interiéru je také schodiště ve tvaru písmene Z – Zlín.

Se současným rozvolněním mohou lidé po sedmi měsících opět navštívit Památník. Otevřen je od dnešního dne. Na prohlídku je možné zavítat kromě pondělí od 10:00 do 17:00. Po dobu platných omezení činí vstupné 40 korun, studenti, děti a senioři mají volné vstupné. Výhledově se připravují i nové prohlídkové okruhy a speciální edukační program pro dětské návštěvníky.

Foto: Jaromír Chudárek