Tolik potřebná cyklostezka v Olomouci možná bude, má to ale háček

OLOMOUC – V Olomouci má vzniknout nový úsek cyklostezky, která cyklisty pohodlně povede mimo rušnou Chválkovickou ulici. Její vybudování ale závisí na získání dotace. Pokud město s žádostí o finanční podporu uspěje, stavět se začne příští rok na jaře.

Vybudování tolik potřebné cyklostezky na rušné Chválkovické ulici v Olomouci závisí na získání dotace. Pokud město s žádostí o finanční podporu uspěje, stavba by měla začít příští rok na jaře. Jednou z podmínek pro získání dotace byl výběr dodavatele stavebních prací. Dodavatele již olomoučtí radní schválili, nyní budou následovat příslušné žádosti o finanční příspěvek. Předpokládaná hodnota investice je 14 milionů korun a město ji plánuje spustit ve chvíli, kdy bude mít jistotu, že dotační podporu získá. „Předpokládáme podání žádostí do Integrovaného regionálního operačního programu a usilovat budeme i o dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury a Olomouckého kraje. V případě, že by se nám dotační podporu získat nepodařilo, museli bychom záměr přehodnotit,“ konstatoval olomoucký primátor Mirek Žbánek

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Plánovaná cyklostezka by měla zlepšit bezpečnost cyklistů do doby, než bude vybudován východní obchvat města. Stavba východní tangenty by měla ulehčit rušné ulici, která přivádí do Olomouce dopravu od Opavy a Šternberka. „Ta je ovšem zatím v nedohlednu a město má jen velmi omezené možnosti, jak ji urychlit. Usilujeme proto alespoň o částečné zlepšení situace. A právě to může přinést nová cyklostezka, která zajistí bezpečnou dopravu cyklistů mimo tuto frekventovanou výpadovku,“ řekl primátor Mirek Žbánek. Nový úsek cyklostezky povede ve směru od městské části Týneček až po Luční ulici ve Chválkovicích.

„Stavbou nemůžeme zasáhnout do státní komunikace, takže je navržena ve stávajících zelených plochách podél silnice,“ objasnil investiční náměstek primátora Martin Major. Stezka povede cyklisty po pravé straně silnice směrem do centra. Začátek má u parkoviště pevnosti Fort II a pokračuje až k ulici Luční, za kterou se v budoucnu napojí na další plánovaný úsek cyklostezky. Celková délka je téměř kilometr. Investice počítá i s úpravou světelné signalizace na křižovatce Luční, s doplněním veřejného osvětlení, opravou veřejné části vodovodních přípojek a přeložkou sítí.