Vsetínské divadlo otevře letní scénu pod širým nebem

Foto: Divadlo v Lidovém domě Vsetín

VSETÍN – Dvě nové komedie, večer poezie, hudební produkce a představení pro děti. Takový je v krátkosti plán Divadla v Lidovém domě ve Vsetíně pro nadcházející léto. Hrát se bude na venkovním jevišti s hledištěm přímo ve dvoře divadla, které vzniká právě v těchto dnech. Poprvé se tu diváci usadí již na konci května.

Myšlenky letní scény se vsetínští divadelníci chopili během druhé vlny pandemie. „Nejprve jsme přemýšleli nad online představeními. Nakonec jsme ale změnili dramaturgii a sezónu přesuneme na léto,“ vysvětlil ředitel divadla Pavel Rejman.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Venkovní scéna má kapacitu 200 diváků. Pokud budou pořadatelé moct i nadále naplnit pouze 50 procent, jednotlivá představení zhlédne stovka lidí.

Představení budou začínat ve 20:30, divadelníci proto požádali o posunutí nočního klidu. „Moc se na to těšíme a těšíme se především na diváky, že nás přijdou podpořit. V tuto chvíli opravdu jejich zájem potřebujeme. Pro nic jiného to neděláme, než pro to, aby přišli a aby divadlo přežilo. Je to jedna z mála šancí, kdy docela jistě budeme moct hrát. Doufám, že do budoucna to nebude jenom v létě,“ poznamenal ředitel divadla.

Na své si přijdou nároční dospělí i nejmenší diváci

Repertoár je ušitý na míru letní scéně. „Máme připraveny dvě inscenace, které představíme našim divákům poprvé. Jsou to Konkurz autorky Nadi Míkové, původní název této hry je Mužkaření, a druhá inscenace se jmenuje Souborné dílo Williama Shakespeare ve zkrácené verzi. Shodou okolností se jedná o dvě komedie přizpůsobené na venkovní scénu,“ poznamenal Pavel Rejman.

Produkce připravila rovněž zajímavý program pro nejmenší. „Rodiče s dětmi se mohou těšit na klauniádu s pohádkovým příběhem Šašek Franta a klaun Pepe v podání herců ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti Davida Vackeho a Davida Vaculíka,“ doplnila produkční divadla Mirka Kocůnová.

Diváckou lahůdkou bude verze veleúspěšného představení věnovaného dvěma velkým hlasům první poloviny 20. století Frau Dietrich & Madame Piaf. „Inscenace je upravená pro venkovní prostředí. Pokud vyjde počasí, bude to pro diváka ještě intimnější zážitek, než tomu bylo na scéně uvnitř divadla,“ těší se ředitel divadla.

Naplánovaný je i večer poezie. Během něj na dvoře divadla vystoupí vsetínský písničkář Jan Žamboch a jeho Wolf Lost in the Poem. Diváci se mohou těšit i na mladou místní alternativně – rockovou kapelu Bulletproof Puppets. Závěr letní divadelní scény by měl patřit komponovanému večeru.

Do programu mohou vstoupit aktuální protiepidemická opatření

Vedení divadla upozorňuje, že v tuto chvíli jsou naplánovány pouze termíny, kdy se bude hrát bez udání konkrétních představení. „Máme určeno, že se bude hrát každou druhou sobotu. Do toho nám může samozřejmě velmi zásadně promluvit protiepidemické opatření. Proto je na plakátu umístěný QR kód. Díky tomu se divák dostane na naše stránky, kde budou termíny jednotlivých her aktualizovány,“ vysvětlil Pavel Rejman.

S mokrou variantou vedení divadla i kvůli bezpečí divákům nepočítá. „Pokud bude pršet, odehráli bychom představení následující víkend. To je ale zatím věc vyjednávání s herci. Možná bude léto tak deštivé, že budeme muset reagovat i na to. Samozřejmě věříme v léto plné slunce a pohody,“ doufá ředitel divadla.

Letní scéna se bude řídit platnými pravidly aktuálně vyhlášenými pro dané období. „Jsme připraveni případně i provést testování. Nebo si lidé přinesou potvrzení z práce, že jsou negativní. Uvidíme, co nám situace dovolí,“ řekla tajemnice divadla Renata Trličíková.

Vstupenky se budou prodávat vždy v den hraní před představením a odpoledne od 14 do 17 hodin ve foyer Divadla v Lidovém domě. Občerstvení během večera zajistí venkovní Divadelní kavárna.