KORONAVIRUS: Přeočkování proti covidu bude nejspíš třeba již na podzim. Již nyní ale i první vakcína umožní volnější cestování

Zdroj: Wikimedia

Česko – Již v pondělí se Česko dočká tolik očekávaného otevření zahrádek restaurací, k běžnému životu se ale vrací i další evropské země, a to zejména díky postupujícímu očkování. To se již o víkendu stane „propustkou“ za hranice Česka, a to bez nutnosti podstupovat další jinak vyžadované testy. Ovšem jak se ukazuje, ani očkování není zcela samospásné – Evropská unie již nyní počítá s tím, že všechny, kdo již očkování absolvovali, bude nutné přeočkovat.

Zatímco české ministerstvo zdravotnictví prodlouží tzv. ochrannou lhůtu po prodělání covidu na 6 měsíců, ani absolvované očkování nebude mít trvalou platnost. Instituce Evropské unie již nyní řeší plán na vakcinaci v příštích měsících, resp. na tzv. přeočkování, které by mělo přijít nejspíš již na podzim, a to kvůli úbytku protilátek i dalším mutacím. „Je otázka, jak dlouho imunita vydrží po prvních dvou dávkách, takže bude nutné toto očkování po určitém čase posílit,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Unie tak již objednala 1,8 miliardy vakcín pro roky 2022, 2023 od společnosti Pfizer. Právě ta zajistí také největší podíl dodávek vakcíny do Česka. To potvrdil také ministr zdravotnictví Arenberger, podle nějž se právě vakcíny této značky jeví i pro přeočkování jako nejvhodnější. Roli by v tomto plánu přeočkování měli v Česku hrát zejména praktiční lékaři a středně velká očkovací centra, ta velkokapacitní totiž časem obnoví provoz vzhledem ke svému původnímu účelu.

Očkování, cestování a covid-pas

Očkování by pak mělo být také možností, jak bez dalších obtíží a komplikací překročit hranice (a také se do Česka vrátit bez nutnosti další karantény a podstupování testů). Česká strana se přitom domluvila s okolními státy na speciálních cestovatelských podmínkách. Již 22 dní od podání první dávky očkování budou moci všichni mířit do sousedních zemí a také se vracet domů, což bude platit i pro země se střední a vysokou mírou rizika. V tuzemsku se toto nové opatření týká cca tří milionů lidí.

„Od zítřka bude umožněn vstup očkovaným osobám z Německa, Rakouska, Maďarska, Polska a Slovinska, podmínky pro Slovensko budou upřesněny během příštího týdne,“ shrnul ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Ministr zahraničních věcí Kulhánek pak doplnil, že přístup k využití služeb se bude řídit specifickými podmínkami jednotlivých zemí, ale např. v Maďarsku budou moci očkovaní využívat i služeb lázní.

V Bruselu se přitom stále jedná ohledně zavedení tzv. covid pasů, které by měly sloužit právě k prokázání očkování/prodělání covidu-19/negativního testu. Evropští poslanci i komise ovšem požadují, aby covid pas byl zdarma, což se některým státům – včetně Česka – nelíbí. Údajně se totiž jedná o úkon, který by mohl být zpoplatněn, což je podle Evropského parlamentu nepřípustné. Nizozemsko pak zase požaduje delší dobu na zavedení průkazu, což by znamenalo, že se celý projekt nezvládne uvést v život do prázdnin. Vzhledem k tomu, že celounijní covid pas je pro EU prioritou, budou jednání pokračovat příští týden

Epidemiologická situace

Včera testy potvrdily 1 218 nově nakažených, což je nejméně ve všední den od poloviny září minulého roku. Aktuální sedmidenní incidence nákazy pak k dnešku dosahuje hodnoty 79 nakažených/100 tis. obyvatel. Tato hodnota přitom hraje roli v nastavení restrikcí. Počet hospitalizovaných s koronavirem klesl pod 1 600.