Osmnáctiletý řidič vyjel mimo silnici a čelně narazil do schodů a zábradlí budovy

foto: HZS Královéhradeckého kraje

TRUTNOVSKO – Pravděpodobně kvůli smyku putovalo vozidlo Škoda Fabia po průjezdu levotočivé zatáčky mimo vozovku, kde následně bouralo do domu. Nehodou způsobená škoda byla předběžně odhadnuta na 20 tisíc korun.

K nehodě došlo tento čtvrtek, krátce před sedmou hodinou ranní v obci Pilníkov, konkrétně v ulici Náměstí. „Policisté na místě provedli dechovou zkoušku, která měla negativní výsledek,“ říká policejní mluvčí Lucie Konečná.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na místě zasahovali také profesionální hasiči z Trutnova. „Při příjezdu k události bylo zjištěno, že nedošlo ke zranění osob. Jednotka zlikvidovala uniklé provozní kapaliny,“ říká mluvčí hasičů Ondřej Sezima.

V souvislosti s tímto případem policisté radí, jak zvládnout smyk:

Obecně lze použít pravidlo: nebrzdit, vyšlápnout spojku a vyrovnávat jízdu volantem.

Je ale také dobré vědět, jaký náhon vozidlo má. Jiný smyk dostane automobil s předním náhonem a jiný smyk bude řešit řidič s náhonem zadním. Většina odborníků se ale přiklání k všeobecnému pravidlu. Brzdit se má před zatáčkou, v ní už ne. Do zatáčky se tedy vjíždí pomalu, projíždí se při pravém okraji silnice a dokončí se výjezd. Při smyku, ať už přední nebo zadní nápravy, se doporučuje okamžitě ubrat plyn a nebrzdit. Se zablokovanými koly se automobil hůře ovládá. Výhodu má řidič, který má svůj dopravní prostředek vybaven ABS (antiblokovacím systémem brzd), ESP (elektronickou stabilizací podvozku) nebo TCS (protiskluzovým systémem kol).

Jak zvládnout smyk přední nápravy (vůz dostatečně nezatáčí):

  • ubrat plyn
  • nepoužívat brzdu
  • volantem pouze vyrovnávat, aby vůz zůstal na silnici
  • sešlápnout spojku do doby, než se podaří smyk vyrovnat

Jak zvládnout smyk zadní nápravy (auto se točí kolem své osy tzv. „hodiny“):

  • ubrat plyn
  • nikdy nebrzdit
  • natočit volant proti vybočení zádi a sešlápnout spojku (když se záď auta natočí doprava, točte volantem doleva a naopak – dráha vozu by se měla vyrovnat a měli byste zůstat na silnici)