V Brně přibudou dobíjecí stanice pro elektromobily

Ilustrační foto

BRNO – Teplárny Brno si pronajmou pozemky od města, na kterých vybudují dobíjecí stanice pro elektromobily. Momentálně se jedná o pět lokalit, v budoucnosti budou přibývat další, aby se vytvořila ucelená síť.

Město uzavřelo se společností Teplárny Brno dohodu o spolupráci na projektu výstavby dobíjecích stanic. „Město se dohodou zavázalo poskytnout své pozemky, na kterých Teplárny Brno vybudují a budou provozovat dobíjecí stanice. Užívání části těchto pozemků je určeno nájemní smlouvou. Nyní jsme odsouhlasili záměr pronájmu pěti pozemků. Dva jsou v Líšni, po jednom pak v městských částech Brno-střed, Bystrc a Brno-sever,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na přelomu června a července bude jako první zprovozněna stanice na Kamechách v Bystrci, během prázdnin přibude v ulicích Kotlanova, Masarova, na náměstí SNP a v Křídlovické. Těmito pěti lokalitami ale umisťování stanic nekončí.  „V současnosti je navrženo celkem 20 pilotních lokalit, kde budou realizovány běžné stanice. Naším záměrem je podpořit tuto formu mobility, která je šetrná pro životní prostředí a pro pohyb v rámci města je ideální,“ řekl náměstek primátorky Petr Hladík. V letošním roce bude ještě zprovozněna stanice na hlavním parkovišti Brněnské přehrady nebo na Makovského náměstí. V Technologickém parku se počítá s dvěma dobíjecími stanicemi.

V Brně bude také vytvořena nová zóna E pro parkování elektromobilů. Podle typu dobíjecí stanice se bude dát parkovat buď čtyři hodiny nebo dvacet čtyři hodin. Stání bude možné vyřídit pouze online přes aplikaci města. Oprávnění bude bezplatné, dodržování pravidel pak budou kontrolovat strážníci. V loňském roce Teplárny Brno vybudovaly tři rychlodobíjecí stanice, dvě U Červeného mlýna a na Špitálce, třetí v obchodní galerii Vaňkovka.