Vzácný objev tři sta let starých ostatků učinil archeolog ve Valašském Meziříčí

Zdroj: Muzeum regionu Valašsko

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Při výzkumu ve valašskomeziříčském kostele Nanebevzetí Panny Marie objevil archeolog Muzea regionu Valašsko tři sta let staré ostatky. Podle všeho patří místnímu děkanovi Andreasi Helmesinimu, který zemřel roku 1707.

Výzkum probíhal 10. a 11. května v rámci stavebních úprav kostela. Archeolog muzea Samuel Španihel si vzal na pomoc sondu, kterou provedl pod lavicemi blízko hlavního oltáře a v hloubce 170 centimetrů narazil na propojené pohřební jámy. V nejmladší z nich se nacházely kosterní ostatky dolních končetin a dva prsty levé ruky. Zbytek těla zasahoval již mimo sondu.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pohřbené tělo směrovalo nohama k oltáři, což je neobvyklé. „Tímto způsobem se pochovávali katoličtí kněží po roce 1614, kdy bylo vydáno nařízení Rituale Romanum upravující tehdejší pohřební zvyklosti. V naší oblasti se ale začalo využívat až od druhé poloviny 17. století,“ upřesňuje archeolog. Po prozkoumání historických pramenů z té doby vyšlo najevo, že by se mohlo jednat o ostatky děkana Andrease Helmesiniho, který zemřel v roce 1707 a byl pohřben ve farnosti. Barokní dláždění objevené ve vyšších podkladních vrstvách totiž odpovídá stejnému období. „Otázky naopak vyvolává nalezené zdivo, které je možné interpretovat buď jako základ vítězného oblouku aktuálního kostela nebo část západní zdi staršího středověkého kostela sv. Kunhuty,“ dodal Španihel. Zajímavostí je, že se dochovala i Helmesiniho podobizna. Na faře v Zašové je obraz, který dal sám namalovat. Na něm je znázorněn jako nemocný muž ležící v posteli, nad nímž se vznáší Panna Maria Zašovská.