Také letos můžete v Jeseníku rozhodnout, kam půjdou peníze z městské kasy

Nové lavičky ve Smetanových sadech v Jeseníku

JESENÍK – Prvního května byl vyhlášen další ročník participativního rozpočtu s názvem Tvoříme Jeseník. Rozhodnout o tom, jak využít část městského rozpočtu, a přitom oživit město, mohou lidé do 30. června. K dispozici jim je opět jeden milion korun.

Nápady či projekty musí být veřejně prospěšné, realizované na veřejném prostranství, proveditelné a v maximální částce tři sta tisíc korun. Základním pravidlem je, že mohou být uskutečněny pouze ty projekty, které jsou veřejně přístupné a využitelné všemi občany Jeseníku. Smyslem celého participativního rozpočtu je, aby se sami občané zapojili do rozhodování o využití části rozpočtu města. O projektech či projektu, které se nakonec budou realizovat, rozhodnou občané města formou hlasování. „Všechny předložené návrhy vyhodnotí pracovníci jednotlivých odborů městského úřadu a všechny, které splní pravidla participativního rozpočtu, postoupí do hlasování. V tom občané Jeseníku vyberou návrhy, které pak budou realizovány,“ vysvětlil Tomáš Vlazlo, první místostarosta města Jeseníku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Projekty mohou předkládat všechny osoby starší 16 let se vztahem k Jeseníku, v termínu od 1. května do 30. června. Návrhy lze přihlásit elektronicky ZDE nebo odevzdat vyplněný formulář v Informačním centru Katovna.

Pilotní ročník participativního rozpočtu se uskutečnil v roce 2019 a mezi občany měl velký úspěch. Přihlášeno bylo více než padesát projektů, z nichž dvacet pět postoupilo do veřejného hlasování. Vítězem se stal nápad na pořízení laviček do letního divadla ve Smetanových sadech. Na druhém místě skončil projekt na okrášlení a oživení parku na náměstí Svobody. Třetí příčka patřila myšlence na zvelebení okolí okrasného rybníku, která řešila opravu břehu, úpravu pěšiny a pořízení laviček u tohoto oblíbeného odpočinkového místa. Z celkového milionového rozpočtu bude opět vyčleněna menší částka na projekty na místní základní škole.

Město Jeseník