U Olomouce vzniká nový rybník. Místo nabídne relaxaci lidem a útočiště zvířatům a rostlinám

OLOMOUCKO – Stavba rybníka – Biocentra Véklice u Senice na Hané je v plném proudu. Stavební práce by měly být hotovy do konce tohoto roku, do poloviny příštího roku je v plánu napouštění a výsadba zeleně.

Myšlenka na stavbu rybníka u Senice na Hané na Olomoucku vznikla už téměř před dvaceti lety. Za tímto účelem vznikl v Senici rybářský spolek, jehož cílem od samého počátku bylo rybník u obce vybudovat. Zpočátku snad jen sen se nyní stal realitou. „V okolí obce je jen zemědělsky využívaná krajina kam oko dohlédne. Chtěli jsme vytvořit kus pěkné přírody, která by lahodila lidskému oku a potěšila zvířata. Smyslem celého projektu je také účinně zadržovat vodu v krajině,“ uvedl předseda místního rybářského spolku Pavel Vymazal. Stavební práce na desetihektarovém pozemku skončí ještě letos, v prosinci by se měla začít napouštět vodní nádrž. Včetně výsadby zeleně má být projekt Biocentra Véklice kompletně hotový do června příštího roku. Rybáři věří, že zeleň na území biocentra vytvoří ideální podmínky pro ryby, žáby či ptactvo.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Stavba přijde na téměř 28 milionů korun, na financování příprav včetně vyhotovení projektové dokumentace se podíleli členové Rybářského spolku Senice na Hané. Investorem stavby je krajská pobočka Státního pozemkového úřadu.