KORONAVIRUS: Skupina MeSES další spolupráci s vládou odmítá. Podle epidemiologa Prymuly je rozpuštění týmu chyba

Zdroj: Wikimedia Commons

Česko – Včera se velkým tématem stalo rozpuštění poradní skupiny odborníků označované jako MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace). Tu se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo nahradit novým týmem interních pracovníků ministerstva, a to v souladu s restrukturalizací resortu. Záhy ale nabídl MeSES spolupráci premiér Babiš – a nyní se zdá, že tým by mohl být nápomocný zejména krajům. Že bude ještě nepochybně potřeba, si pak myslí i epidemiolog a někdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula, podle nějž bylo rozpuštění skupiny resortem zdravotnictví chybou…

Zatímco resort zdravotnictví v čele ministrem Arenbergerem vyhodnotil pomoc odborné skupiny MeSES jako zbytnou, a to vzhledem ke snižujícím se počtům nově nakažených, premiér Babiš zjevně zastává jiný názor. „Velice si vážím odbornosti a nasazení členů MeSESu. Pomohli naší zemi. A i když je teď situace výrazně lepší, nesmíme ani následující týdny a měsíce nic podcenit. Rád bych s nimi dál spolupracoval, a proto jsem už včera oslovil pány Smejkala a Hela a nabídnul jim, aby skupina radila přímo Radě vlády pro zdravotní rizika,“ uvedl totiž na Twitteru. Zájem o spolupráci se skupinou však projevila také Asociace krajů – a vzhledem k vyjádření viroložky Ruth Tachezy, jedné ze členek MeSES, je zřejmé, že s vládními orgány již skupina nic moc společného mít nechce. „Domluvili jsme se na tom, že budeme pracovat jako nezávislá skupina a vydávat stanoviska k tomu, co máme rozpracované. Vzhledem k tomu, že chceme zůstat skupinou nezávislou, pod Radou pro zdravotní rizika pracovat nechceme,“ shrnula.

Někdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula pak krok ministerstva zdravotnictví označil za chybu. „Nyní jsme sice v situaci, která je klidná a je tu setrvalý pokles nákazy, ale rozhodně nemáme vyhráno – virus totiž nezmizel.  Čeká nás doba velkého rozvolnění, prázdnin, rizikově sem přijdou další mutace. Takže si nemyslím, že by bylo možné neposlouchat hlas odborníků,“ uvedl přímo s tím, že lze rozhodně souhlasit také se stanoviskem epidemiologa Petra Smejkala, který stál v čele MeSES a v pondělí prohlásil, že Česko epidemii nezvládlo. „Byly tu dva body, kdy přístup vlády byl naprosto špatný. Největší problém byl, že se rozvolňovalo před Vánoci. To vedlo k obrovskému nárůstu epidemie a zemřelých. To byla určitě chyba,“ uvedl Prymula s tím, že podobná situace však již nehrozí, a to ze dvojice důvodů. „Máme tu vysoké procento osob, které prodělaly onemocnění, a tak jsou imunní, máme tu také poměrně vysoké procento proočkovaných. Minimálně polovina populace z toho řetězce nákazy vypadává. A testování, které je hojně kritizované, také velmi pomohlo. Jediné, čeho se musíme bát, jsou případné mutace,“ shrnul.

Epidemie stále brzdí

V současné době je přitom možné pozorovat setrvalý pokles epidemie v Česku, včera přibylo pouze 1 191 nových případů, což je cca o 500 méně než před týdnem a zároveň se také jedná o nejnižší úterní nárůst od poloviny loňského září. Incidence onemocnění již ve všech krajích klesla pod 100/100 tis. obyvatel a celorepublikově dosahuje hodnoty 63 nakažených na 100 tis. obyvatel za posledních sedm dní. Také v nemocnicích dochází k poklesu hospitalizovaných, kterých je aktuálně necelých 1 300. Tempo očkování v Česku ale brzdí, ačkoliv včera byla vakcína aplikována 78 tisícům lidí, jedná se o pokles o 3,5 tisíce ve srovnání s minulým týdnem.