Na Zlatohorsku najdete unikátní kapli. Prosklenou střechou vidíte oblohu či hvězdy

Interiér kaple, foto Iveta Třasáková

ZLATOHORSKO – Když se pod Příčným vrchem nedaleko Zlatých Hor vydáte po Údolské hornické naučné stezce, najdete pozoruhodnou zrekonstruovanou kamennou kapli. Ruinu staré hornické kaple zrekonstruovali obětaví místní nadšenci. Místo bude možné znovu využít pro mše, už dnes se tu konají koncerty, ale i svatby.

Chátrající trosky bývalé hornické kaple získali členové spolku Horní a Dolní Údolí zdarma od Arcibiskupství olomouckého. Když spolek kapli přebíral, měla propadlou střechu i klenbu. Na obvodových zdech rostly mladé stromky. „Bylo to zarostlé zbořeniště uprostřed lesa,“ zavzpomínal místní občan a člen spolku Horní a Dolní Údolí Václav Molák. „Obvodové zdivo sice sahalo většinou do původní výše, jenže omítky byly silně poškozené. Objekt zůstal bez oken, střechy, krovů a kupole,“ dodal Václav Molák.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Členové spolku na budově i v jejím okolí během pěti let odvedli neskutečný kus práce. Olomoucký architekt pan František Zajíček navrhl dnešní podobu kaple, kdy zrekonstruované kamenné obvodové zdivo doplňuje prosklená střecha a vytváří tak neopakovatelnou atmosféru. Nyní zbývá osadit dveře, okna a venkovní osvětlení. Celkové výdaje na rekonstrukci by měly dosáhnout šesti milionů korun. Peníze pocházejí z darů členů spolku, od sponzorů a dalších dárců. Nezanedbatelná je také brigádnická pomoc dobrovolníků.

Zříceninu kaple využila v roce 2003 Česká televize pro natáčení seriálu Strážce duší, foto Jakub Visna
Zrekonstruovaná kaple, foto Iveta Třasáková