VIDEO: Jihlava opraví dům na Masarykově náměstí

JIHLAVA – V domě č. 21 na Masarykově náměstí v Jihlavě proběhne citlivá rekonstrukce, díky níž získá dům původní podobu. Přibydou dva sály, kanceláře, nové podkroví, v plánu je i vyhlídkový výtah. Vše má být hotovo na podzim roku 2023.

V přízemí opravovaného domu na Masarykově náměstí bude kromě tradiční čajovny a knihkupectví také hlavní turistické informační centrum Jihlavy. „Odtud budou chodit turisté na prohlídky města, v patrech budou přednáškové, výstavní, koncertní a filmové sály, bude zde sídlit Brána Jihlavy i Centrum dokumentárního filmu a skleněným vyhlídkovým výtahem se bude jezdit ze suterénní gotiky do podkrovního 21. století,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Jak město informovalo novináře na tiskové konferenci, jde o velmi cenný dům s unikátním architektonickým řešením a vzácnými freskami, který byl necitlivě přestavěn na byty. Příčky i umělé stropy proto přijdou vybourat a dům získá svou původní podobu.

Co všechno v domě bude, přibližuje ředitel Brány Jihlavy Jakub Deml. Na záběrech je zachycen současný zoufalý stav vnitřních prostor domu, který však bude do roku 2023 opraven k nepoznání.

Celkové náklady se odhadují na 80 milionů. Město Jihlava obdrží na obnovu domu grant ve výši 39 milionů korun.