Brno podpoří nemovitosti, které přišly o status památky

Ilustrační foto

BRNO – Na území Brna je mnoho budov, které kvůli administrativní chybě vzniklé za minulého režimu přišly o status památky. Město na ně ale nezapomíná a vyčlenilo ze svého rozpočtu 6 milionů korun na jejich obnovu.

V minulém týdnu radní přiklepli dotaci ve výši 3,6 milionu korun na úpravu památek. Aby majitelé začali s opravami i těch objektů, které bohužel památkami nejsou, ale měly by být, rozhodlo se město vyčlenit dalších 6 milionů. „Dotace v celkové výši 5,734 milionu korun se týká více než dvaceti objektů, mezi nimiž jsou třeba bytové domy, školy nebo církevní objekty. U většiny z nich budou peníze využity na obnovu vnějšího vzhledu budov, tedy především na opravy fasád a také na výměnu oken,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Kvůli administrativní chybě z 80. let přišlo 1400 hodnotných historických objektů o status památky. Radní se proto rozhodli přispět majitelům na opravy penězi, které jsou běžně určené pouze na práce na památkách. Financemi je chtějí motivovat k opravám hodnotných fasád, které tvoří historický charakter města. Nyní jsou na řadě zastupitelé, kteří dotace musí schválit na svém zasedání příští týden.