Na olomouckém magistrátu vyřídíte prakticky vše. Hackerské útoky se pravidelně opakují

OLOMOUC – Po šesti týdnech od masivního kybernetického útoku, který zasáhl v dubnu datovou síť olomouckého magistrátu, musí tento čelit dalším útokům, tentokrát z různých míst světa. Na magistrátu už vyřídíte prakticky vše, IT specialisté chystají spuštění online rezervačního systému.

„Stále jsme ve střehu, útoky různého typu se opakují a ještě opakovat budou. Zvýšená zátěž se týká například spamů, tento týden jsme zaregistrovali velké množství spamových útoků z Brazílie, které z velké části odfiltroval náš firewall a antispamová ochrana,“ konstatoval vedoucí IT odboru Jiří Fišer. S ohledem na to, že útoky přicházely střídavě z různých míst světa, jako například z Číny, Ruska, USA, Singapuru či teď právě z Brazílie, bylo nutné nasadit dodatečná bezpečnostní opatření a inspekce – to znamená, že se momentálně nelze připojit na internetové stránky města ze zahraničí. „Pracujeme na postupném uvolnění pravidel alespoň ze zemí evropského prostoru,“ dodal představitel krizového managementu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Zatímco všechna úřední agenda magistrátu je už v provozu, takže můžete vyřídit prakticky vše, IT tým odstraňuje další menší škody a obnovuje méně významné, nicméně užitečné služby. Momentálně se chystá opětovné spuštění online rezervačního systému přihlášení a vyvolávacího systému na přepážky jednotlivých pracovišť magistrátu, další část odborníků bude postupně zprovozňovat napojení detašovaných pracovišť magistrátu v městských částech Olomouce, je nutné znovu napojit například dopravní ústřednu a další části celkového elektronického systému řízení města.