Noční jízda skončila vyhoštěním na Ukrajinu

ilustrační foto

PROSTĚJOV – O smůle a vlastní hlouposti mohou mluvit tři Ukrajinci, které při silniční kontrole v Plumlovské ulici zastavila hlídka policie. Nejenže byli všichni, včetně řidiče, pod vlivem alkoholu, ale navíc jim chybělo povolení k pobytu. V tuto chvíle už jsou „za kopečkama“.

Cizinci projížděli Plumlovskou ulicí ve dvě hodiny v noci. Ihned po zastavení jejich vozidla policisté poznali, že jsou všichni tři muži pod vlivem alkoholu. Podezření se u řidiče potvrdilo provedenými dechovými zkouškami, kterými změřili hodnoty 1,48 a 1,53 ‰ alkoholu v dechu. „S výsledkem zkoušek padesátiletý Ukrajinec souhlasil a přiznal vypití piva, jehož množství ani čas konzumace nebyl schopen blíže specifikovat,“ sdělil tiskový mluvčí policie František Kořínek. To hlavní ale teprve mělo přijít.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Protože se jednalo o cizince ze země původu mimo Evropskou Unii, byla součástí silniční kontroly i kontrola jejich dokladů. „Při té policisté zjistili, že všem třem povolení k pobytu již vypršelo. Na místo jsme proto přivolali pracovníky odboru cizinecké policie, kteří si spolujezdce taktéž ukrajinské národnosti, ve věku 27 a 33 let, převzali. Provedenými dechovými zkouškami změřili hodnoty 2,3 ‰ alkoholu v dechu u mladšího a 1,28 ‰ alkoholu v dechu u staršího z nich,“ dodal Kořínek.

Ukrajinci přenocovali na záchytce. Ráno je ale čekalo nepěkné probuzení. Oba spolujezdci byli ve správním řízení vyhoštěni ze zemí EU. Mladší z mužů byl v Česku nelegálně 111 dní a znovu se sem nepodívá rok. Starší zde pobýval načerno 163 dní. Vstup mu bude odepřen na15 měsíců. A padesátiletému řidiči skončila lhůta před 20 dny. Vyhoštěn byl na 12 měsíců.

Protože byl řidič pro řízení pod vlivem alkoholu podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, zůstal na rozdíl od svých krajanů „v péči“ prostějovských policistů o chvíli déle. Ti podezřelého v rámci zkráceného přípravného řízení už druhý den postavili před soudce Okresního soudu. Rozsudek zní opuštění České republiky a navíc ještě zákaz řízení.