Prestižního London Design Biennale se zúčastní jediný Čech, profesor Petr Stanický ze zlínské univerzity

Petr Stanický. Foto: archiv UTB

ZLÍN – Světoznámé londýnské bienále věnované designu bude mít letos poprvé české zastoupení. Představí se na něm mezinárodně uznávaný umělec a vedoucí ateliéru Design skla na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Stanický. Instalaci navrženou přímo pro konkrétní prostor v královském paláci Somerset House v centru Londýna předvede od 1. do 27. června tohoto roku.

Petra Stanického vybrala šéfkurátorka bienále Es Devlin, mimo jiné autorka britského pavilonu na EXPO v Dubaji. „Vystavovat v Somerset House podléhá přísným podmínkám a opatřením. Musel jsem vše rozkreslit, staticky vyřešit a naplánovat spoustu detailů. Šéfkurátorka Es Devlin, se kterou jsem projekt konzultoval, jej přijala v podstatě beze změn,“ popisuje profesor Petr Stanický.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

London Design Biennale je mezinárodní přehlídka konající se na prestižní adrese v královském paláci Somerset House. Ambiciózní výstavní projekt, který si pokládá otázky, zda a jak můžeme designem ovlivnit svět k lepšímu, představí přes třicet vybraných umělců, kurátorů a institucí. Poslední londýnské bienále v roce 2018 navštívilo více než 40 000 návštěvníků. Česká republika nebyla dosud zastoupena. „Prostorová site-specific instalace, kterou jsem připravil pro konkrétní místo uvnitř západního křídla Somerset House, pracuje s výraznými okenními otvory, které pravidelně člení celou strukturu architektury, čímž vytvářejí dominantní rytmizaci prostupující jako konstanta podél celého přízemí palácové architektury,“ přibližuje Petr Stanický svou prezentaci v Londýně.

Petr Stanický je vedoucím ateliéru Design skla na UTB, stále se ale věnuje zahraničním projektům

Petr Stanický je v zahraničí uznávaný autor. Koncem devadesátých let studoval na proslulé Rhode Island School of Design v Providence, kde se mimo jiné potkal se světoznámým sochařem Brucem Chao. Později se díky prestižnímu Fulbrightovu stipendiu do New Yorku na několik let přestěhoval. Jako doktorand působil rok na New York Academy of Art, následně v sochařském studiu v Brooklynu a poté také přímo u Jeffa Koonse, který je známý především svými obrovskými zvětšeninami banálních předmětů, například zvířecími postavičkami z nafukovacích balonků.

Ačkoliv se Petr Stanický později přesunul zpět do České republiky, kde působí jako vedoucí ateliéru Design skla na Univerzitě Tomáše Bati, i nadále se věnuje zahraničním projektům. „Jen letos jej čeká například prezentace na The Venice Glass Week v italských Benátkách, výstava ve skotském Latheronwheel nebo v Dánsku na European Glass Context, kde bude představen výběr toho nejlepšího ze současného evropského sklářského umění. V červenci 2021 pak chystá velkou výstavu s designérem Jakubem Berdychem v Rosenfeldově paláci v Žilině,“ vypočítává Petra Svěráková, tisková mluvčí Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.