Šumperani vytřídili stovky kilogramů gastroodpadu

ŠUMPERK – Pilotní projekt třídění gastroodpadu se v Šumperku ujímá. Za dva týdny Šumperani vytřídili zhruba jednu tunu kuchyňských zbytků. Odpad, který by jinak skončil na skládce, tak nachází další využití.

Celkem 665 kilogramů gastroodpadu lidé vytřídili během druhého týdne pilotního projektu. Ve srovnání s předchozím týdnem jde o dvojnásobek. Rekordmany jsou obyvatelé v lokalitě Javoříčko, do nádoby u tamního separačního hnízda umístili 33 kilogramů gastroodpadu, ve třech nádobách v ulici ČSA bylo téměř šedesát kilogramů odpadu, z pěti nádob umístěných na sídlišti Evaldova v Rapotíně vysypali přes 100 kilo odpadu, téměř stejné množství vytřídili i obyvatelé v Prievidzské ulici. „Činili se i zaměstnanci města, kteří vytřídili přes 30 kilogramů. Prakticky ve všech nádobách byl ve srovnání s předchozím týdnem dvojnásobek odpadu, což je skvělý výsledek,“ uvedl místostarosta Jakub Jirgl, který má v Šumperku na starost životní prostředí a odpadové hospodářství.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Firma EFG Rapotín BPS, Která gastroodpad dále zpracovává, si také pochvalovala kvalitu uloženého materiálu i dodržování doporučovaného postupu třídění. „Lidé, kteří se do projektu zapojili a objednali si nádobu na gastroodpad, tam dávali přesně to, co měli. Prakticky vše bylo v mikrotenových sáčcích nebo pytlech na odpad. Nikde nebyl kolem nádob nepořádek. Jsem rád, že Šumperany pilotní projekt oslovil a musím je pochválit, jak k němu přistupují,“ uvedl Jakub Jirgl. Doplnil, že od poloviny května je možné si v Informačním centru na Hlavní třídě a na radnici na náměstí Míru zakoupit za 100 korun „domácí“ nádoby na gastroodpad. Na radnici jsou k dispozici u Ivany Baženovové, kancelář číslo 414. Zájemci o nádoby mohou platit na obou místech hotově i platební kartou.

Zhruba čtyři desítky nádob na gastroodpad rozmístila po Šumperku společnost EFG Rapotín BPS v pondělí 3. května. Svoz odpadu probíhá každý týden v pondělí vždy mezi 8. a 11. hodinou. Během prvních dvou týdnů lidé do nádob umístili jednu tunu odpadu, která by jinak byla odvezena na skládku směsného odpadu. Rapotínská společnost vyrábí z gastroodpadu bioplyn. Část z něj pohání kogenerační jednotku vyrábějící elektřinu a teplo, další část bioplynu se vyčistí na bioplyn, který je vtlačen do plynové distribuční soustavy. Zbytky z fermentace pak poslouží jako ekologické hnojivo, které v tekuté formě doplňuje vláhu do půdy a zároveň jí vrací tolik potřebné organické látky.