Valašskomeziříčská hvězdárna se pyšní originální připomínkou letu Apolla 11

Foto: archiv Hvězdárny Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZOŘÍČÍ – Unikátní dárek dnes do své sbírky získala Hvězdárna Valašské Meziříčí. Jde o tři bavlněné šátky připomínající přistání na Měsíci. Obdivovat je teď budou moct i návštěvníci.

Různobarevné šátky s nápisy a motivy amerických astronautů a přistávacího modulu představují upomínku na legendární let Apolla 11 z července 1969. „Přinesl je sem Vladimír Černý z Valašského Meziříčí se slovy, že je to rodinná památka, kterou by naším prostřednictvím rád uchoval pro další pokolení jako svědectví o této mimořádné události,“ říká odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Skromný dárce, jenž nestál o přílišnou publicitu a navíc měl naspěch, stačil alespoň sdělit, že šátky získal jeho otec v památném roce 1969 na americkém velvyslanectví v Praze. „Datum 21. července 1969 je na nich natištěno česky. Američané tedy počítali s tím, že svůj technologický úspěch budou propagovat i v tehdejším Československu,“ domnívá se Kraus.

Originální a nečekaný dar chtějí astronomové ukazovat návštěvníkům. „Šátky budou součástí naší expozice, patrně v historické dřevěné Ballnerově hvězdárně. Je tam minimum denního světla, takže látka jen tak nevybledne,“ uvažuje odborný pracovník hvězdárny.

Bavlněné šátky s potiskem na motivy mise Apollo 11 tady nejsou jedinou „americkou stopou“. „Už za minulého režimu tehdejší ředitel Bohumil Maleček navštěvoval americkou ambasádu a z tamní půjčovny filmů vozil dokumenty o kosmonautice. Dělal to ale velmi chytře, protože snímky nejprve promítal místním soudruhům, a když neměli námitek, pouštěl je i zájemcům z řad veřejnosti,“ popisuje Radek Kraus.

Zatím poslední událost, která valašskomeziříčskou hvězdárnu dokonce přímo spojovala s americkou kosmickou agenturou NASA, byla osobní návštěva astronauta Andrewa Feustela. Od ní letos v létě uplyne 10 let.

Foto: archiv Hvězdárny Valašské Meziříčí