Covid je v kraji na ústupu. Naočkováno je už přes 66 tisíc lidí

Ve středu přivezli hasiči 177 tisíc antigenních testů pro školy. Foto: Jiří Balát/Zlínský kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ – Epidemická situace v kraji se stále zlepšuje. Za poslední týden se podařilo snížit počet nově pozitivně testovaných pod 100 na 100 tisíc obyvatel. Zároveň se neustále zvyšuje počet lidí, kteří jsou naočkovaní.

S úbytkem nakažených se daří snižovat zátěž nemocnic. S poklesem pacientů se může opět rozbíhat i necovidová péče. „Na zlepšení epidemické situace mají podíl všichni, kteří dodržují hygienická opatření. Děkuji všem, kteří nemyslí jen na sebe a chtějí se očkovat a pomoci tím k návratu do normálního života,“ vzkázal hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zdravotníci v kraji dosud vyočkovali skoro 240 tisíc dávek vakcín proti covidu, přičemž druhou dávku dostalo přes 66 tisíc lidí. Otevřeno je 8 očkovacích center a čekací doba je v řádu dní.

Praktičtí lékaři už pouze dávají pacientům druhé dávky, první již aplikovat nebudou. „Je to z důvodu nízkých dodávek vakcín Moderna a AstraZeneca do České republiky. Od minulého týdne došlo ke změně v přerozdělování zejména Moderny, což náš kraj negativně postihlo. Od začátku vakcinace jsme měli nastavenou spolupráci s praktickými lékaři, prostřednictvím kterých jsme se snažili dostat očkování blíže k lidem. Perfektně jsme zvládli dodávku vakcín přímo do ordinací lékařů, fungovala koordinace mezi lékárnami a změna rozdělování vakcín náš kraj poškozuje. Proto budu apelovat na Asociaci krajů a ministra zdravotnictví, aby přehodnotili znovu ten krok v přerozdělování vakcín. Zatím ale prosím všechny občany, kteří čekali na očkování u praktiků, aby neotáleli a registrovali se k očkování do nejbližšího očkovacího centra,“ sdělil Radim Holiš.

Antigenní testování probíhá nadále ve školách i firmách. Ve středu dovezli hasiči do kraje 177 tisíc testů pro školy. „Druhou část dodávky školy obdrží nejpozději 28. května, což pokryje potřebu do 13. června. Školy by tak měly mít dostatek antigenních testů i pro návrat všech žáků 2. stupně, kterým od 24. května skončí rotační způsob výuky,“ informovala krajská radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za oblast školství.