Dárek, který zachraňuje dětské životy: Zlínská nemocnice dostala 27 monitorů dechu

Foto: KNTB

ZLÍN – O bezpečí miminek na novorozeneckém oddělení Baťovy nemocnice se stará 27 nových monitorů dechu. Dárek v hodnotě 54 tisíc korun špitálu věnovala Nadace Křižovatka. Nové přístroje tak mohou nahradit ty, které pomalu dosluhují.

Monitory dechu se vkládají miminkům do postýlek. Pokud u nich dojde k zástavě dechu, přístroj na to včas upozorní, aby se dítěti dostalo okamžité pomoci. Hlídá také apnoické pauzy a další nepravidelnosti dechu. „Monitory dechu používáme především na našem oddělení, v případě zájmu je ale také půjčujeme rodičům, když odchází z porodnice se svým dítětem domů,“ sdělila vrchní sestra novorozeneckého oddělení Simona Vyoralová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nové monitory dechu představují dar v hodnotě 54 000 korun. Nadaci Křižovatka se je podařilo pořídit díky vstřícnosti tuzemských společností. „Naší hlavní činností je zprostředkování darování monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme organizace a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici nebo je s nemocnicí pojí osobní příběh, třeba z jejich vlastního rodičovství či setkání se Syndromem náhlého úmrtí kojenců. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v 70 nemocnicích v celé České republice“, přiblížila činnost nadace její ředitelka Štěpánka Pokorníková.

Nadace Křižovatka se jako jediná organizace tohoto druhu v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o Syndromu náhlého úmrtí kojenců a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Za 25 let své existence se jí podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení tuzemských nemocnic více než 9,5 tisíce monitorů dechu v celkové hodnotě přibližně 36 milionů korun.