K vážným zraněním může dojít i na cyklostezce. Policisté nabádají k opatrnosti

Místo nehody cyklistů ve Vsetíně. Foto: Policie ČR

ZLÍNSKÝ KRAJ – Při jízdě na kole stačí někdy málo a následky mohou být velmi závažné, a to i mimo silnice. Alespoň to jsou zkušenosti policistů ve Zlínském kraji, kteří řeší množství nehod na cyklostezkách. Apelují proto na všechny, kteří se po nich pohybují, aby se k sobě chovali ohleduplně a zůstali obezřetní.

Smutným příkladem vážné nehody je událost z druhého květnového víkendu. Dva cyklisté se tehdy střetli ve Vsetíně. „Sedmašedesátiletý muž při jízdě na horském jízdním kole objížděl skupinku chodců, která se nacházela při okraji cyklostezky. Při objíždění vybočil vlevo ke středu cyklostezky v okamžiku, kdy už byl předjížděn sedmapadesátiletým cyklistou. Došlo ke střetu cyklistů, při kterém utrpěli oba zranění. Starší z mužů lehké a mladší cyklista těžké zranění, se kterým byl převezen rychlou záchrannou službou do nemocnice,“ vylíčila nehodu policejní mluvčí Lenka Javorková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Tato stezka je společná pro chodce a cyklisty, pohybovat se po ní tudíž mohou obě skupiny. „Na společné stezce platí pravidlo, že cyklista nesmí ohrozit chodce a stejně tak chodec nesmí ohrozit cyklistu, obě skupiny účastníků jsou teda zcela rovnoprávné a musí se vzájemně respektovat,“ připomněla Javorková.

K nehodě stačí i nepozornost

O tom, že se cyklisté musí mít stále na pozoru, svědčí následující dopravní nehoda, kdy žena nečekaně vstoupila do cesty cyklistovi na cyklotrase mezi Vsetínem a Dušnou. „Cyklista upozorňoval muže a ženu, kteří šli při okraji cesty zvonkem, i přesto mu žena do jízdní dráhy znenadání vešla. Oba upadli po střetu na zem, přičemž pro chodkyni přijela a se zraněním ji odvezla rychlá záchranná služba,“ sdělila Lenka Javorková.

Dva cyklisté se zase nedávno střetli v Rožnově p. Radhoštěm, kde šestasedmdesátiletá cyklistka při předjíždění jedenatřicetiletého muže na kole nedodržela dostatečný odstup a řídítky zachytila o předjížděné jízdní kolo. Cyklista utrpěl po pádu z kola lehké zranění.

Alkohol nepatří ani za řidítka

Zákaz požívání alkoholu před jízdou neplatí jen pro řidiče, ale i pro cyklisty. V letošním roce policisté zaznamenali 16 nehod, při nichž byli cyklisté opilí. „Opilý čtyřiapadesátiletý cyklista například srazil čtyřleté dítě, které mu náhle vběhlo do jízdní dráhy v obci Újezd. Cyklista při dechové zkoušce nadýchal 1,2 promile alkoholu. Dítě vyvázlo s lehkým zraněním,“ sdělila mluvčí.

Čtyři promile v dechu měl v dopoledních hodinách jedenapadesátiletý cyklista, který havaroval na silnici II. třídy v Hošťálkové. Při nájezdu ze silnice na chodník se zachytil pedálem o obrubník a havaroval na silnici. S lehkým zraněním ho odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice.

Od začátku roku eviduje policie 76 dopravních nehod s účastí cyklistů, z nichž byly v 25 případech účastníky ženy a v 51 případech muži. „Cyklisté při nehodách utrpěli 4 těžké zranění a 57 lehkých. Celkem 16 cyklistů bylo při nehodách pod vlivem alkoholu. Dalších 76 cyklistů jsme od začátku roku přistihli při silničních kontrolách pod vlivem alkoholu,“ dodává Lenka Javorková.