Muž se měl starat o obecní skládku, místo toho zpronevěřil tři miliony

Ilustrační foto

ZLÍNSKO – Machinace v účetnictví skládky komunálních odpadů se nevyplatila pětašedesátiletému muži z obce na Zlínsku. Ten si během let nelegálně přišel na více než tři miliony korun. Kriminalisté ho obvinili ze zpronevěry, za což mu hrozí i osm let ve vězení.

Muž jako jednatel skládky v obci na Zlínsku zanesl v letech 2015 až 2017 do firemního účetnictví celkem 58 faktur ve výši přes čtyři miliony. Vystavily je jiné společnosti, v nichž v té době figuroval také jako jednatel. „Tyto faktury byly zčásti nebo zcela fiktivní. Zahrnovaly například údržbové nebo úklidové práce pro skládku odpadů, které však pracovníci firmy pro skládku odpadů téměř nikdy neprovedli. Přesto byly faktury proplaceny,“ přiblížila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

To ale nebyl jediný způsob, jakým se obohacoval. „Jako jednatel skládky odpadů navíc vybíral poplatky za uložení odpadu od jeho původců. Tyto poplatky jsou podle zákona o odpadech příjmem obce, na jejímž katastrálním území skládka leží. Jednatel ovšem tyto poplatky městu v souladu se zákonem neodváděl. Částka, kterou městu za uvedené období dlužil, dosáhla výše téměř čtyři miliony korun,“ sdělila Kozumplíková.

Kriminalisty čekalo zdlouhavé a náročné vyšetřování

Koncem roku 2017 vydal krajský soud usnesení o úpadku společnosti skládky odpadů spojené s vyhlášením konkurzu. Společnost podala kvůli zadluženosti návrh na zahájení insolvenčního řízení. Jednatel z této funkce pár měsíců předtím odstoupil. Na účtu měla společnost v té době 467 korun. „Je tedy zřejmé, že s poplatky, které původci odpadu skládce hradili, naložil jediný jednatel skládky podle vlastního uvážení, nikoli však v souladu se zákonem. Vzhledem k tomu, že byl zodpovědný za hospodaření společnosti, věděl, že tyto poplatky nejsou majetkem jeho společnosti, nýbrž příjmem obce,“ dodala mluvčí.

Kriminalisté přijali koncem roku 2017 trestní oznámení od dané obce. Prověřování bylo značně obsáhlé. „Zahrnovalo kromě výslechů mnoha zúčastněných osob také zevrubné zjišťování bankovních informací, prostudování účetních a provozních podkladů společností, zákonů a nařízení v oblasti ukládání odpadů, zápisů z jednání, korespondence a dalších písemnosti. V bydlišti i na pracovišti podezřelého muže kriminalisté při domovních prohlídkách zajistili elektroniku a listinné materiály,“ popsala Monika Kozumplíková.

Všechny důkazy pak museli policisté prostudovat a propojit do souvislostí. Jejich snažení vyústilo koncem roku v obvinění podezřelého jednatele. Muž proti usnesení podal stížnost, kterou státní zástupkyně v uplynulých dnech zamítla. Trestí stíhání proto pokračuje.