Přijďte se podívat do olomoucké zoo na mláďata vzácných kozorožců a mohutných zubrů

Rodinka kozorožců kavkazských

OLOMOUC – Tak jak je to na jaře obvyklé, nyní v zoo přichází na svět množství mláďat. V polovině května se v olomoucké zoo narodila mláďata vzácných a impozantních kozorožců kavkazských a dříve ohrožených mohutných zubrů evropských. Přijďte se na ně podívat! A jak to vypadá s otevřením pavilonů v zoo?

Do olomoucké zoologické zahrady se 16.,17. a 19. května narodila mláďata vzácných a impozantních kozorožců kavkazských. „Jedná se o 2 samečky a jednu samičku. Mláďata se drží pěkně pohromadě v tzv. školce a společně na ně dohlíží všechny matky,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková. Tento druh se vyskytuje pouze na Kavkaze v pohořích Gruzie a Ruska, kde žijí vzácně v nadmořských výškách až 4000 metrů nad mořem. Jejich stavy v přírodě se snižují následkem nelegálního lovu a odhadují se na 3000 jedinců. Rohy dospělých samců dosahují délky až 106 centimetrů, a tak se bohužel stávají lákavou trofejí. Kozorožci se také na určitou část roku odeberou do nižších oblastí, kde se pasou a mohou se tak nakazit chorobami od domácích zvířat.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Olomoucká zoo chová kozorožce kavkazské od roku 1987. K dnešnímu dni se zde narodilo 156 mláďat. Zoo Olomouc patří momentálně mezi největší chovatele tohoto druhu nejen v Evropě, ale i na celém světě. V roce 1996 na konferenci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií byla pověřena vedením jejich plemenné knihy.

Kozorožci jsou úžasní akrobaté. Dokážou šplhat s neuvěřitelnou jistotou i po strmých skalních srázech. Je známo, že se na hraně srázů po prudkých skalních stěnách pohybují už od útlého věku. Matku dokáží následovat velmi brzy po narození. Živí se zejména trávou a listím. Mezi jejich predátory patří vlci a rysi.

Zubři

Ti, kteří se vydají na projížďku vláčkem po olomoucké zoo, spatří při troše štěstí stádo zubrů. A v něm hned dvě mláďata. Narodila se během týdne ve dnech 12. a 18. května. „Narození dalších mláďat nás nesmírně těší. Poslední dvě narozené samice v Zoo Olomouc byly koordinátorem odeslány do Gruzie, kde mají být základem populace pro následnou reintrodukci v této zemi,” upřesňuje zooložka Jitka Vokurková. Zubr evropský je impozantním živočišným druhem, který hraje po tisíce let klíčovou roli v přírodě starého kontinentu. Záchrana tohoto druhu se stala symbolem mezinárodního úsilí o ochranu přírody v celé Evropě. V roce 1925 zůstávalo naživu pouhých asi 60 jedinců.

Díky Mezinárodnímu chovu v oborách a zoologických zahradách se podařilo tento druh zachránit a v roce 2016 celkový počet zubrů dosahoval již6573 jedinců, z toho 4472 žilo ve volné přírodě. Největší stáda v současnosti žijí v Polsku v části Bělověžského pralesa. V České republice se zubři evropští chovají ve vojenském prostoru v Milovicích ve středních Čechách, několik dalších lokalit v ČR se k vypuštění zubrů připravuje. V Zoo Olomouc se celkově od roku 2013 úspěšně odchovalo 10 zubrů. Zubr je největším savcem Evropy, samci dosahují hmotnosti až 920 kilogramů, samice až o polovinu méně.

Mládě zubra evropského

Otevření pavilonů

Dnes by se z nařízení vlády mohly v zoo otevřít pavilony, nicméně podmínkám tak jak je vláda pro pavilony prozatím nastavila, nelze podle mluvčí zoo Ivety Gronské dostát. V téměř všech pavilonech by prozatím mohly být v průměru maximálně 2 osoby. Proto se zoo rozhodla zpřístupnit pavilony až ve chvíli menších restrikcí. Se stále se zlepšujícím počasím jsou venku k vidění už téměř všechna zvířata.