Dnes je Pomněnkový den – připomíná příběhy pohřešovaných dětí

KRAJ VYSOČINA – Dnešní den je připomínkou pro všechny rodiče, kterým beze stopy zmizely jejich děti. Jen za posledních pět let vyhlásili policisté na Vysočině pátrání po 2148 pohřešovaných dětech, z toho bylo 489 dětí mladších patnácti let. Aktuálně pátrá policie v kraji po 35 nezvěstných dětech.

Mezinárodní den pohřešovaných dětí, který každoročně připadá na 25. květen, se do českého povědomí poprvé zapsal v roce 2004. Ve světě si ale tento den připomínají již od roku 1983, kdy jej jako vzpomínkový označil tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Prvotním impulsem k tomuto kroku byl 25. květen 1979, kdy se v americkém New Yorku ztratil při cestě do školy šestiletý chlapec. Jeho rodiče už ho nikdy neviděli.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

Většinu pohřešovaných dětí se naštěstí podaří nalézt a jsou v pořádku. Důvody jejich zmizení bývají různé – nejčastěji se jedná o útěky z domova, kdy se děti snaží řešit nějaké své problémy, s nimiž si neví rady. „Většina pátrání skončila šťastně a rodiče se se svými dětmi shledali. Jeden smutný a tragický případ kriminalistům ale dlouho z paměti nevymizí. Jedná se o případ z roku 2013, kdy byla pohřešována šestnáctiletá Petra z Jihlavska. Tato dívka byla nalezena mrtvá. Za její brutální vraždu byli pravomocně odsouzení tři pachatelé,“ uvádí policejní tiskový mluvčí David Linhart.

 

Program Dítě v ohrožení

Specifickou skupinu pohřešovaných tvoří tzv. „dítě v ohrožení“. Jedná se o děti, kterým ještě nebylo patnáct let a zároveň se mohou stát obětí nešťastné náhody nebo při sobě nemají své nezbytně nutné léky, případně jsou fyzicky či psychicky handicapované. Patří sem ale i děti, které se staly obětí únosu. Tyto případy často doprovází násilí a stává se, že je pachatel duševně nemocný či má nepředvídatelné chování, takže dítě může být ohroženo na životě.

„V těchto případech je spouštěn tzv. „Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech“, kdy je prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků o pomoc žádána veřejnost. Zejména relace v televizi a rozhlase v mnoha případech vedou k vypátrání dítěte, případně k získání důležitých poznatků k pohybu pohřešovaného dítěte,“ vysvětluje David Linhart. Při vyhlašování pátrání je velice důležitý zejména prvotní kontakt mezi rodiči a policisty, kteří potřebují získat co nejrychleji přesné, a hlavně pravdivé poznatky. Rodiče by neměli zamlčovat žádné informace, které mohou být při pátrání důležité.

V současné době bývá velmi rizikové chování dětí na sociálních sítích, neboť právě ty díky své anonymitě pachatelé často zneužívají. „Stále častěji se setkáváme s případy pohřešovaných dětí, které tímto způsobem navázaly kontakt s neznámým člověkem. Při vzájemné komunikaci uvedly svoje osobní údaje, telefonní čísla, zájmy a další údaje a v mnoha případech se nebránily ani schůzce „naslepo“,“ dodává David Linhart.

Co dělat při zmizení dítěte?

Návod, jak v takové situaci postupovat, lze nalézt například na této webové stránce. Jsou zde uvedeny rady pro děti, ale i pro rodiče, včetně kontaktů na orgány a organizace zabývající se touto problematikou. Záznamy k hledaným osobám jsou pak zveřejněny na stránkách Policie České republiky  v záložce „databáze – pátrání po osobách – vyhledávání“. Poznatky k osobám v pátrání lze anonymně zasílat přímo na emailovou adresu kriminální služby Kraje Vysočina: krpj.patrani@pcr.cz.