Pouze složenkou? Svoz odpadů v Opavě letos zaplatíte postaru naposledy

Foto: Technické služby Opava

OPAVA – Kromě toho, že obyvatelé Opavy mají povinnost za svoz odpadu zaplatit do konce května, město chystá ještě jednu inovaci. Od příštího roku totiž nebude město už rozesílat, tak jako doposud, papírové složenky. Platit pak bude možné všemi ostatními způsoby, tedy například elektronicky, nebo prostřednictvím Portálu občana.

„Pro dospělé je stejně jako v minulých letech stanovena částka za svoz odpadů na 660 korun. Děti a mladiství od 3 do 18 let zaplatí nově sníženou sazbu 300 korun za rok,“ uvedla mluvčí města Lada Dobrovolná.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V poplatku za odpad jsou zahrnuty výdaje za provoz sběrných míst, zajištění svozu separovaného odpadu a jejich dotřídění na třídicí lince a odstranění komunálního odpadu netříděného.

Ročně se město na nákladech souvisejících s komunálním odpadem spolupodílí a částečně je občanům tak zvaně dotuje. “Kdyby Opavané hradili reálně vynaloženou částku, pak by každý jednotlivec bez rozdílu věku platil ročně více než tisícikorunu,“ dodala mluvčí.

Složenky město letos rozešle naposledy. Stane se tak již tradičně v průběhu května. Stále více lidí v Opavě využívá jinou formu placení, ať už je to převod z účtu či platba na magistrátní pokladně. “Rozhodli jsme se proto, že archaický a nákladný systém zasílání složenek od příštího roku zrušíme,“ vysvětlil primátor Opavy, Tomáš Navrátil.

Do budoucna si lidé musí zapamatovat variabilní symbol, který je na složence uvedený. Ten využijí pro platbu na další roky. Placení za odpady je možné v Opavě letos poprvé provést prostřednictvím služby Portál občana.

“Zachována zůstane samozřejmě možnost platby na našich pokladnách i převodem z účtu,” řekla dále mluvčí města s tím, že v případě ztráty variabilního symbolu ho umějí pracovnice na pokladnách magistrátu vyhledat a na základě žádosti ho sdělí občanům i telefonicky.

Dále na našem webu

Krádež sanitky v opavské nemocnici! Opilec s ní pak naboural do vozů policie