Přerovské fotopasti našly viníky: Rozmohl se nám tu „takový nešvar“!

foto: Městská policie Přerov

PŘEROV – „Tak se nám tu rozmohl takový nešvar. Místo pro svoz pytlového odpadu v zahrádkářské kolonii je opakovaně okupováno vším, co přijde pod ruku. Nic nepomáhají informace, letáky, žádosti, prosby. Stále se kupí, stále se kupí, a přitom má město dva sběrné dvory,“ posteskl si s přiloženou fotodokumentací tiskový mluvčí přerovské Městské policie Miroslav Komínek.

Z fotek pořízených fotopastmi vyplývá, že někteří nedisciplinovaní spoluobčané vyváří do zahrádkářské kolonie kde co, zejména tedy to, co tam nepatří. „Na základě žádosti města a technických služeb jsme na některá místa umístili fotopasti,“ potvrdil mluvčí strážníků Miroslav Komínek. Přerov má přitom dva sběrné dvory, které mohou obyvatelé využívat bezplatně.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

V zahrádkářských koloniích je období od 1. dubna do 30. listopadu zaveden takzvaný pytlový sběr komunálního odpadu, který vzniká užíváním zahrádek a staveb určených nebo sloužících k individuální rekreaci. Odpad musí být umístěn v zavázaném, zalepeném nebo jinak proti vysypání zajištěném pytli.

Technické služby se však v poslední době setkávají s problémem, kdy jsou na těchto místech pro pytlový sběr odkládány zejména objemné odpady, jako matrace, sedací soupravy, odpady ze stavební činnosti – například cihly, okna, zbytky polystyrénu ze zateplování budov, ale i elektrozařízení – lednice, monitory. Výjimkou není ani odpad z podnikatelské činnosti, jako jsou pneumatiky, části karosérií vozidel, plastové nárazníky. V takovémto případě se jedná o černou skládku odpadů, kde náklady na její odstranění jdou do desítek tisíc korun.

„Pokud se prokáže, že lidé založili černou skládku a jsou jednoznačně usvědčeni, přichází pokuta od správního orgánu,“ sdělila tisková mluvčí radnice Lenka Chalupová. Zároveň dodává, že občané města mohou využívat dvou sběrných dvorů. „Máme dva. Jeden je v Želatovské ulici, druhý v ulici Na hrázi. Oba mohou využívat Přerované bezplatně.“

foto: Městská policie Přerov