Z Račína odešel poslední nájemník. Vyprázdněné domy půjdou k zemi

Foto: město Kroměříž

KROMĚŘÍŽ – V bourání zanedbaných domů v problematické lokalitě Račín se může pokračovat. Po přestěhování posledního nájemníka půjdou k zemi poslední tři budovy. Stihnout by se to mohlo ještě letos.

Poslední z nájemníků byl občan, který platil nájem, bytová komise proto navrhla a rada schválila jeho přestěhování do jiného městského bytu. „Všechny zbylé domy na Račíně jsou tak nyní již prázdné a můžeme připravovat jejich odstranění,“ oznámil místostarosta Kroměříže Karel Holík.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Soužití starousedlíků a obyvatel sociálních bytů na Račíně bylo dlouhodobě problematické. Místní si stěžovali na hluk i chování nájemníků k nim i k jejich majetku. „Bylo zřejmě, že tento stav je dále neudržitelný. Už v minulém volebním období jsme proto začali platící nájemníky stěhovat jinam a později neplatiče řešit soudně, včetně vyklizení bytu s pomocí exekutora. Mám radost, že se problém podařilo vyřešit a že obyvatelé Dolních Zahrad mohou žít v klidu,“ řekl starosta Jaroslav Němec.

Demolice prvních objektů na Račíně začala v roce 2018, kdy šly k zemi dva obytné domy a jedna technická budova. O rok později odborná firma odstranila dvě hospodářské budovy, které dříve bývaly nelegálně obývány. „Neplatiči do těchto objektů natahovali elektřinu kabely z obytných budov, což neodpovídalo bezpečnostním normám. V lokalitě žily desítky lidí, většina nelegálně či bez placení nájmu,“ přiblížil tehdejší stav mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Město nyní začne připravovat odstranění zbývajících tří obytných budov. „Rádi bychom to stihli ještě v letošním roce. Potom přijde na řadu rozhodování o budoucím využití lokality. Jednou z možností je prodej pozemků pro individuální bydlení,“ nastínil Karel Holík.