Anketa: Jak ochránit ohrožené ptačí druhy na Černovické terase

zdroj: ČSO JMK

BRNO – V únoru informovala Česká společnost ornitologická, že vedení Brna chce v novém územním plánu povolit výstavbu dalších průmyslových hal na Černovické terase. Tím by zanikla unikátní a cenná lokalita pro ohrožené ptáky.

Město pozvalo ČSO na několik schůzek, kde se pokoušeli najít řešení, jak lokalitu zachovat. Situace v území je složitá a aktuální stav je, že na severu lokality, kde je dnes pískovna, by měl výhledově vzniknout park, který by nějakou část území mohl chránit, např. kolonie břehulí a vlh pestrých. Jižní část s cennými úhory, kde žijí slavíci, pěnice vlašské, koroptve, hrdličky divoké atd. má podle návrhu územního plánu zaniknout pod halami. Jihomoravská pobočka ČSO se bude účastnit dalších jednání s městem, na kterých chce najít řešení, jak cennou lokalitu ochránit. Jde o jedno ze tří ornitologicky nejcennějších míst v Brně, protože zde žije téměř 130 ptačích druhů. Další jsou Hády a Holásecká jezera, ta jsou ale chráněná. „O dalších krocích a možnosti,  jak se může veřejnost zapojit, budeme informovat. Aktuálně lze vyplnit anketu o podobě parku v severní části Černovické terasy. Pojďme napsat, že chceme divokou přírodu! Budeme velmi rádi, pokud v anketě také připíšete, že požadujete rozšíření parku i směrem na jih, aby zahrnoval současné plochy úhorů (plochu ohraničenou černě). Anketu lze vyplnit jen do pátku 28. května zde. Díky,“ uvedli ornitologové na svém webu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

zdroj: ČSO JMK