Brno hledá projektanta na výstavbu 300 družstevních bytů v Přízřenicích

Ilustrační foto

BRNO – Již několik let je plánovaná výstavba družstevních bytů v Přízřenicích při ulici Moravanská. Radní dnes schválili záměr na výběrové řízení projektanta, který navrhne vzhled 300 družstevních bytů. Město chce mít projektovou dokumentaci hotovou do roku 2023 a samotná stavba by mohla být hotová o tři roky později.

Městské pozemky jsou určené pro bytovou zástavbu a s ní počítá i připravovaný územní plán. Celkové náklady budou známy až po vypracování projektové dokumentace, město ale počítá s částkou 1 a čtvrt miliardy korun. Projekt budou financovat nově založená družstva, kterým město pomůže sjednat u banky výhodnější úvěr než pro jednotlivce. Byty nebudou stavěny pro zisk, jak je tomu u komerčních objektů, družstevníci je získají za nákladové ceny. Prodejní ceny developerských objektů se vyšplhaly přes 100 tisíc korun za metr čtvereční, poslední městskou novostavbu na Bratislavské se ale Brnu podařilo vysoutěžit za 32 tisíc korun za metr čtvereční.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pro družstevní výstavbu se dále připravují lokality Kamenný vrch, Francouzská nebo Rumiště. „Družstevní bydlení je reakcí města na nezadržitelně rostoucí ceny nemovitostí, na které už běžný člověk stěží dosáhne. Podporujeme touto cestou mladé lidi, kteří chtějí investovat do vlastní nemovitosti. Nechceme, aby tito lidé museli z města odcházet jen proto, že tu neseženou byt. Mají Brno rádi, třeba tu studovali, nyní pracují a mají tu všechny sociální vazby – a byli by nuceni sem denně dojíždět,“ uzavřela primátorka Markéta Vaňková.