KORONAVIRUS: Adam Vojtěch byl znovu uveden do funkce ministra zdravotnictví, chce dotáhnout to, na čem před odchodem pracoval

Zdroj: online vysílání

Česko – Dnes dopoledne jmenoval prezident – a to bez příslušného ceremoniálu a také přítomnosti médií – Adama Vojtěcha novým ministrem zdravotnictví. Ten záhy shrnul, že tento obrat nečekal, ale rozhodl se výzvu přijmout i vzhledem k pocitu odpovědnosti vůči svému někdejšímu resortu.

Vojtěch v jednom z prvních rozhovorů také přiznal, že nabídku na opětovný nástup do funkce ministra zdravotnictví dostal již v minulém týdnu, ale považoval ji spíše za alternativu a nepočítal s tím, jak se celá situace vyvine. „Přemýšlel jsem nad tím, zda je správné vstoupit dvakrát do stejné řeky. Na druhou stranu vzhledem k vývoji a riziku, že by třeba přišel někdo další, nový pátý ministr zdravotnictví s neznalostí toho resortu, což by mělo další negativní efekt na chod úřadu, jsem se – možná z nějaké odpovědnosti – rozhodl nabídku vést resort do podzimních voleb přijmout,“ uvedl přímo. Následně také upřesnil, že pro něj bylo motivací i to, že nyní bude moci na ministerstvu k cíli dotáhnout také řadu věcí, s nimiž započal ještě před covidovým obdobím. „Jdu do toho s obrovskou pokorou a respektem, jako před 3 lety. Přál bych si situaci zklidnit a zaměřit se nejen na dořešení covidu, ale také dotáhnout zákony, které jsou pro pacienty důležité,“ uvedl zároveň na sociální síti Twitter.

Žádné větší personální změny pak staronový ministr neplánuje, dle jeho slov jsou na řadě míst stále titíž lidé jako za jeho působení – nejbližší spolupracovníky si pak ale nejspíš přivede zpět. Na následné odpolední tiskové konferenci se pak vyjádřil také ke svému předchůdci Petru Arenbergerovi a tomu, zda jej zamýšlí zbavit funkce ředitele Vinohradské nemocnice. „U pana profesora Arenbergera bych vyčkal na výsledky kontrol, které byly nařízeny, až pak bych dělal další závěry, je férové vyčkat,“ shrnul.

Návrat Adama Vojtěcha do čela ministerstva zdravotnictví pak budí poměrně rozporuplné reakce. Podle Petra Šonky, předsedy Sdružení praktických lékařů, se jedná o poměrně pozitivní krok. „Myslím, že to byla v danou chvíli nejlepší volba, osobně zastávám názor, že pan Vojtěch byl dobrý ministr zdravotnictví, který dokázal otevřít řadu neřešených otázek. Měl zájem dělat systémové změny a důležité je, že na ministerstvo přichází někdo, kdo může ihned pracovat a nepotřebuje se seznámit se s agendou,“ shrnul. Lékařské odbory naopak touto volbou příliš nadšeny nejsou.

Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu, tak s návratem Adama Vojtěcha vyjádřil spíše nespokojenost. „Na počátku pandemie ministr Vojtěch tvrdil, že zásobování ochrannými pomůckami pro zdravotníky je dostatečné a byla to lež, stupeň připravenosti byl bídný. Také odměny pro zdravotníky za první vlnu zásadně odmítal a ti je kvůli průtahům dostali až v listopadu, to bylo dle mého názoru nepřijatelné. A problémem je i jeho submisivní vztah k premiérovi,“ shrnul.  A právě určitá submisivita je největší slabinou Adama Vojtěcha také podle politologa Přemysla Rosůlka, který jinak jeho působení na daném postu nehodnotí ryze negativně. „Ministr Vojtěch odborníkům naslouchal asi nejvíce ze všech ministrů, ale jeho názory byly přebity Ústředním krizovým štábem a panem Hamáčkem na jedné straně a premiérem Babišem na straně druhé,“ shrnul s tím, že lze čekat, že Vojtěch bude v tomto ohledu stále ministrem slabým.

Útěchou pro všechny Vojtěchovy kritiky tak může být zejména fakt, že jeho působení na ministerstvu je jasně ohraničeno podzimními volbami. Jak navíc sám Vojtěch dodal, žádné další politické ambice nemá. „Pravdou je, že nebudu kandidovat v příštích volbách, nejsem na žádné kandidátce a kandidovat ani nikam nechci,“ uzavřel.