KORONAVIRUS: Počínaje dneškem se k očkování mohou registrovat lidé ve věku 30-34 let, na vakcínu přitom čeká řada seniorů

Zdroj: Wikimedia Commons

Česko – O dnešní půlnoci byla spuštěna možnost registrace k očkování pro další věkovou kategorii, a to 30-34 let. Lidí v tomto věku v Česku žije cca 722 tisíc, možnosti registrace k dnešnímu ránu využilo kolem 70 tisíc z nich, zájem o očkování je tedy nepatrně vyšší než v kategorii předcházející, tedy 35-40. Na základě věku se tak v Česku k očkování může hlásit cca 7 milionů lidí, plné očkování již má za sebou 1,3 milionu z nich. Od 1. 6. se pak do systému budou moci registrovat všichni starší 16 let. Přesto odborníci poukazují na četné nedostatky – např. neadekvátní proočkovanost skupiny nejzranitelnější, 70, resp. 80+, ale také fakt, že praktičtí lékaři mají stále nedostatek vakcín.

Nedosažitelnost očkování

Podle dat  Ústavu pro zdravotnické informace a statistiky každý sedmý senior starší 80 let očkován není a každý osmý ani nemá zájem. Ačkoliv lze předpokládat, že stoprocentní proočkovanosti dosáhnout nelze, jak uvádějí odborníci, největší překážkou pro mnoho seniorů je právě nedosažitelnost očkování v očkovacích centrech. Vedle toho je především mezi seniory také řada těch, kteří stále mají z vakcíny obavu a pomohla by jim konzultace se specialistou. Jako klíčové se tak stále více ukazuje očkování u praktických lékařů, které ovšem nijak uspokojivě zatím neprobíhá.

Podle Igora Karena, jednoho z místopředsedů Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, je logicky právě pro starší občany problematické cestovat do vzdálenějších vakcinačních center, praktičtí lékaři se však potýkají s převisem poptávky, resp. nedostatkem vakcín. „Když budeme mít vakcíny, budeme rádi očkovat – dokážeme to zkoordinovat při běžné praxi. Jsme připraveni, ale řada praktiků už rezignovala a raději posílá lidi do vakcinačních center, protože je unavuje pacienty odmítat s tím, že nemají vakcíny,“ uvedl přímo Karen. Ačkoliv tedy premiér Babiš oznamoval, jak vyhradí dodávky vakcín přímo pro praktiky a bude je také přímo k nim zavážet, systém stále neráží zejména na nedostatek vakcín. „Zavážení vakcínami od firmy Moderna funguje hladce, ale ta čísla nejsou nijak obrovská. Není to tak, že by všichni prakticky dostali vakcíny, vakcína šla minulý týden do 188 ordinací a teď půjde do 200. A to je číslo z cca 5000 ordinací. Jsou i další vakcíny, asi polovina praktiků ty vakcíny dostává, ale není to ideální stav,“ vysvětlil Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

Přitom právě nyní je podle Karena také ideální čas na rozvolnění očkování pro všechny, a to i proto, že masivnější vakcinace povede k eliminaci viru a návratu k běžnému životu. To ostatně dokazuje také výzkum z USA, kde se mezi lednem a dubnem koronavirem nakazilo asi 0,01 % naočkovaných, což dle expertů potvrzuje účinnost vakcín.

Vedle toho ale praktičtí lékaři volají po posílení své role v celé vakcinační strategii. „Očekáváme debatu, jak se do konce roku více zapojit, snad se otevře také debata, co bude v letech následujících – a vyřeší se očkování třetích a dalších dávek, což je něco, co se má jednoznačně odehrávat v ordinacích praktiků,“ uvedl také Šonka.  Podle Karena právě praktici v běžném režimu zvládají očkovat stovky tisíc lidí proti chřipce, tedy by neměli být v očkovacím plánu přehlíženi.