Maturity jsou v plném proudu, studenti věří v úspěch

Na letošní maturanty se nezapomnělo, ilustrační foto

OLOMOUCKÝ KRAJ – Letošní maturity jsou trochu ve stínu epidemiologických opatření. A přesto se konají! V pondělí a úterý proběhly státní části formou didaktických testů. Praktické zkoušky už má většina odborných škol za sebou. Ústní zkoušky naopak na studenty ještě čekají.

V pondělí maturanty dělali didaktický test z angličtiny nebo matematiky. Žáci si mohli zvolit, který předmět je jim bližší. Matematiku upřednostnilo jen 19 % z nich.  V úterý se psal český jazyk. Upustilo se od slohových prací, didaktický test je tvořen gramatickými a stylistickými otázkami. Jak moc úspěšní studenti byli, se dozví až začátkem června.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Oproti loňskému roku doznaly maturity několika změn. Letošní termíny jsou posunuty v průměru o tři týdny. Zvyšuje se i počet opravných pokusů ze dvou na tři, pro případ, že by byl student opakovaně neúspěšný. Místo známek se u státní maturity hodnotí pouze v klasifikaci uspěl /neuspěl. Pro didaktický test z matematiky je minimální hodnota úspěšnosti 33 procent a u angličtiny 44 procent.

Didaktické testy byly zcela odpuštěny studentům, kteří v minulých měsících pomohli zvládnout epidemii v nemocnicích a sociálních zařízeních a aktivně pracovali takzvaných v prvních liniích.

„Test z angličtiny mi přišel docela snadný, nebylo to nic hrozného,“ říká osmnáctiletá gymnazistka Kateřina. Přestože oficiální výsledky ještě nezná, nepochybuje o tom, že prospěla. Za poměrně náročný pak hodnotí studenti test z matematiky. „Matematika odpovídala nárokům učiva gymnázií. Žáci odborných škol podle mě mohli mít problémy,“ míní devatenáctiletý Pavel, „bohužel jde o opakovaný jev, a tak se nelze divit tomu, že se při výběru předmětu tolik lidí kloní k jazyku.“