Na Svatém Hostýně byla představena nová mozaika sv. Cyrila a Metoděje

Foto: Zlínský kraj

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM – Výjimečné umělecké dílo slavnostně představili uplynulý pátek na Svatém Hostýně. Jde o keramickou mozaiku, která byla vytvořena při příležitosti 300. výročí od položení základního kamene baziliky. Aktuálně se připravuje její instalace.

Autory díla jsou mistři Vojtěch a Pasionara Paříkovi, kteří se uplynulých 15 let podílejí na obnově keramických mozaik Jano Köehlera umístěných v Jurkovičových kapličkách na Svatém Hostýně. Předlohou jim byla světově známá litografie zhotovená v roce 1912 akademickým malířem Jano Köehlerem. Tato litografie se v roce 1933 dostala na československou známku a díky mistrům Paříkovým se ji podařilo zhotovit v keramice. „Dědeček říkával, že na litografii nejsou barvy dle jeho představ. Nebe musí být modré, jako nebe na Slovácku, červená musí zářit. Mistrům Paříkovým se podařilo vystihnout dědečkův původní záměr,“ zavzpomínal vnuk slavného malíře Jiří Köehler.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Originální technologie řezané mozaiky byla po smrti Jano Köehlera zapomenuta a oživit se ji podařilo jen díky mnohaletému úsilí mistrů Paříkových.  Nyní se připravuje instalace mozaiky na Svatém Hostýně. „Je to mimořádné dílo, kterým umělci Paříkovi obohacují kulturní hodnoty celého areálu. Vedle uměleckého a duchovního odkazu tohoto poutního místa a nádherné přírodní scenérie se toto monumentální dílo stane vyhledávaným artefaktem poutníků a turistů,“ ocenila krajská radní Zuzana Fišerová.