Nenechte si ujít! Zrenovovaný dvůr u Matoušů již brzy otevře své brány

Zdroj: NPÚ

PLZEŇ – Konečně je to tady. Po dlouhém půstu kvůli koronaviru opět přichází doba, kdy si budeme moci vychutnat mimo jiné návštěvy kulturních a historických památek. Přímo v Plzni se hned nabízí jedna z nich.

Je jí zrekonstruovaný dvůr U Matoušů. Ten konečně v úterý 1. června otevře svoji bránu  pro veřejnost. Přístupný bude nejen dvůr s expozicemi ve stodole, stájích a sýpce, ale také komentované prohlídky obytného stavení. Prohlédnout si budete moci celý areál. Ve stájích je připravena výstava, představující historii statku i celého Bolevce, ale také náročnou rekonstrukci, kterou selský dvůr U Matoušů od srpna roku 2019 procházel. Proniknout do tajů obnovy této národní kulturní památky vám umožní časosběrné video.

Ve stodole a v sýpce jsou načančané stálé expozice o pěstování, sklízení a zpracovávání obilovin a dalších surovin a samozřejmě, že vás tam vezmou i do hlavního obytného stavení, kde si prohlédnete bydlení selské rodiny na přelomu 19. a 20. století. K vidění jsou slavnostní plzeňské kroje, chlebová pec nebo velká moučnice. Nesmí chybět ani svatý kout nebo komůrka pro dcerušku. Dozvíte se, jak se na statku žilo, co se vařívalo, kde všude se spalo, ale také pohnuté osudy posledních majitelů v průběhu 20. století. „K návštěvě našeho statku vám stačí respirátor, dobrý odhad 2 metrů a hlavně úsměv!“ vybízí kastelán Martin Kolovský.