Při nehodě na Třebíčsku uhynul čáp. O jeho několikadenní mláďata se postarali pavlovští záchranáři

Čápice s mláďaty před zásahem hasičů. Foto: Stanice Pavlov

TŘEBÍČ – Dopravní nehoda u Valče na Třebíčsku, při níž uhynul dospělý čáp, málem stála život i jeho mláďata. Naštěstí zasáhli pracovníci záchranné Stanice Pavlov, kteří se o čapí rodinku postarali. Záchranná akce ale dopadla na výbornou i díky pomoci hasičů.

Nehoda i následná záchrana se odehrály v závěru minulého týdne. Místní, kteří věděli, že mrtvý čáp je z komína kousek od zámku a že tam na něj čeká čápice a několik mláďat, okamžitě kontaktovali záchrannou stanici. Jde totiž o to, že čápata vždy krmí táta čáp a čápice je zahřívá. Bez táty by tak neměla šanci přežít.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

 

Záchranná akce se neobešla bez pomoci profesionálních hasičů. Foto: Stanice Pavlov
Spolupráce záchranářů s hasiči byla bezchybná. Foto: Stanice Pavlov
V hnízdě se nacházela čtyři čerstvá mláďata a taky jedno dosud nevylíhnuté. Foto: Stanice Pavlov

Nakonec přijeli na pomoc profesionální hasiči, kteří s Jiřím Kořínkem z pavlovské stanice vystoupali plošinou až ke komínu a bezpečně vyzvedli čtyři sotva vylíhlá čápata a jedno vejce. Ve stanici je o ně náležitě postaráno, čápátko se vylíhlo v noci na neděli 23. května. „Aktuálně se domlouváme s dobrovolníky – ornitology, kteří čápy po celé Vysočině kroužkují, že by vytipovali místa a podstrčili čápata ve vybraných hnízdech jiným čapím párům, aby je odchovaly,“ uvedla Monika Brothánková ze záchranné Stanice Pavlov.