Zlaté jablko ožije výstavou Filmových klapek a dětské tvorby

Foto: archiv Zlín Film Festivalu

ZLÍN – V rámci jarní části Zlín Film Festivalu se do obchodního centra Zlaté jablko vrací Salon filmových klapek. Od 27. května do 9. června tu bude k vidění celá letošní kolekce společně s oceněnými pracemi výtvarné soutěže dětí a mládeže se zrakovým postižením.

Zatímco většina jarního programu festivalu probíhá online, výstava ve Zlíně je jednou z mála akcí, kterou si lidé mohou užít „na živo“. I 24. ročník Salonu filmových klapek nabídne přehlídku špičkových výtvarníků, kteří měli při tvorbě zcela volnou ruku. „Mezi 125 autory výtvarně ztvárněných klapek, které u nás bude možné zhlédnout, nechybí Kristián Kodet, Kateřina Miler, Iva Hüttnerová, Jiří Slíva, Ladislav Pálka či Boris Jirků,“ přiblížil ředitel Zlatého jablka Jiří Kratochvíl.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Po loňské úspěšné premiéře pokračuje ve spolupráci i známý kreslíř Petr Urban nebo výrazný představitel české grafitti scény Michal Škapa. Nováčky letošního ročníku jsou například TICHO762, Martin Houska, Petra Hřivnáčová nebo Markéta Urbanová, dcera Petra Urbana. Tři klapky pochází ze zahraničí. Z Kanady zaslala své dílo Ludmila Zemanová, dcera režiséra Karla Zemana. Ze Slovenska do kolekce přispěli Andrej Augustín a Peter Marček. Kompletní informace naleznou zájemci na webu.

Návštěvníci mohou rovněž obdivovat dílka zrakově postižených dětí, které se zúčastnily mezinárodní soutěže Radost tvořit. Letošním tématem byl „Výlet do fantazie“. „Děti, i přesto že jsou slabozraké, se zbytky zraku či nevidomé, mají velmi bohatou fantazii a jejich díla si zaslouží náš obdiv,“ vyzdvihl Jiří Kratochvíl. Na výstavě budou ke zhlédnutí práce, které vybrala a ocenila porota, ať už se jednalo o díla jednotlivců či kolektivní práce.