Brněnský dopravní podnik rozšířil svou retro sbírku o autobus Karosa

Autor: Harold17

BRNO – Po několikaletém úsilí podniku se do sbírky retro vozidel zařadil také autobus Karosa ŠM11. V Brně tyto autobusy vozily cestující v 60. – 80. letech a jednalo se o první kusy s automatickou převodovkou. Pro zájemce bude Karosa k vidění na dnech otevřených dveří, v rámci Dnů dopravní nostalgie, případně si ji nadšenci mohou pronajmout.

„Mezi roky 1965 a 1988 v Brně jezdilo téměř 500 autobusů tohoto typu, takže je mezi námi řada lidí, kteří je pamatují. Vůz je v perfektní kondici a těšíme se, až ho při letošní Dopravní nostalgii představíme veřejnosti,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku Miloš Havránek. Vůz byl pořízen za 5 milionů korun, ve vozovém parku měl být již loni k příležitosti 90. výročí autobusové dopravy v Brně, celý nákup však zpozdila koronavirová pandemie.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V Karose Vysoké Mýto vyrobili 10 tisíc vozů tohoto typu, v Brně jich jezdilo 464. Jednalo se o první autobusy v Brně, které měly automatickou převodovku a nabízely řidičům větší komfort, na druhou stranu ale byly velmi poruchové a po pěti až šesti letech bylo nutné je vyměnit nebo provést generální opravu.

Dopravní podnik získal autobus přes prostředníka ze Slovenska. Tento vůz v Brně nejezdil, získal ale evidenční číslo 2740, které měl první autobus tohoto typu dodaný právě sem. Nyní se řadí mezi sbírku 14 retrovozidel a bude k vidění na různých historických a propagačních akcích dopravního podniku. Zájemci si jej můžou také v létě pronajmout. Podnik chce v rozšiřování sbírky zástupců brněnské historie pokračovat. Nyní má v plánu získat autobus Ikarus, který vozil cestující v letech 1980 – 2001.