Nelegálně zaměstnaní cizinci utíkali oknem. Skončili na cizinecké policii

DOMAŽLICKO – V úterý 25. května ve večerních hodinách bylo v jedné z firem se stavebním materiálem ve Kdyni nečekaně rušno. Zavítala tam totiž policie, aby provedla bleskovou kontrolu, zda v ní nepracují cizinci bez povolení.

Po příjezdu na místo byla budova firmy uzamčená a na opakované klepání nikdo nereagoval. Uvnitř se však svítilo a byly slyšet hlasy hovořících osob. Policisté proto telefonicky kontaktovali zástupce firmy a vyzvali jej, aby jim umožnil provést pobytovou kontrolu uvnitř budovy. Ten však policistům tvrdil, že se v budově nikdo nenachází. Vzhledem k tomu, že policisté byli přesvědčeni o opaku, zástupce firmy znovu vyzvali, aby kontaktoval osobu, která budovu otevře. Tyto výzvy však zástupce firmy odmítal.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Během telefonických hovorů si policisté náhle všimli, že z okna budovy vylézají nějací lidé. Na výzvy policie vůbec nereagovali a začali před nimi utíkat. Policisté se pustili do okamžitého pronásledování. Šest osob zajistili při přelézání plotu areálu, dalších jedenáct ukrytých osob následně zajistili uvnitř firmy. „Jedna osoba předložila cestovní pas s vyznačeným českým vízovým štítkem za účelem zaměstnání. Další osoba má na území České republiky povolen trvalý pobyt. Na dotaz policistů, proč utíkala, když je v České republice legálně včetně oprávnění k zaměstnání, odpověděla, že běželi všichni, tak běžela také,“ popsala policejní mluvčí Ivana Jelínková

Deset osob následně předložilo cestovní pasy bez vyznačených českých víz. Ty svým pobytem na území České republiky porušily ochranné opatření vydané Ministerstvem zdravotnictví České republiky k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19. „Policisté jim ukončili přechodný pobyt na území České republiky vyznačením výjezdního příkazu,“ dále uvedla mluvčí. Pět osob nebylo vůbec schopno prokázat svoji totožnost. Policisté je proto zajistili, a následně eskortovali na cizineckou policii k provedení dalších úkonů. Všem pěti cizincům druhý den přivezli jejich krajané cestovní doklady. Tři ze zajištěných cizinců porušili také ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví a jejich přechodný pobyt zde jim byl ukončen. Poslední dva pak překročili povolenou dobu pobytu na území a byli vyhoštění. Vstup na území Evropské unie jim byl zakázán na jeden rok. „Všichni cizinci se navíc porušením ochranného opatření dopustili přestupku, který policisté oznámili Krajské hygienické stanici. Policisté se pobytovými kontrolami na ubytovnách i ve vytipovaných firmách napříč celým krajem budou zabývat i nadále,“ dodala mluvčí policie Ivana Jelínková.

Zdroj: PČR