OBRAZEM: Do jeskyní bez obav. Hasiči trénovali záchranu turisty v Javoříčských jeskyních

LITOVELSKO – Za pár dnů se pro návštěvníky otevřou jeskyně. Hasiči se na turistickou sezónu včas připravili. V minulých dnech se vydali na výcvik do systému Javoříčských jeskyni, kde si vyzkoušeli záchranu zraněného turisty.

Pro hasiče znamenají jeskynní komplexy jednu z největších záchranářských výzev, jakou si dovedete představit. V minulých dnech se hasiči Olomouckého kraje vydali na výcvik do systému Javoříčských jeskyní, aby se připravili na blížící se turistickou sezónu. Jeskyně by se měly zpřístupnit 1. června. S místními speleology se ponořili do míst, která jsou veřejnosti nepřístupná. V propastech a dómech, kde jim dělali společnost jen netopýři, si vyzkoušeli záchranu zraněného turisty. Téměř z 50 metrů pod zemí ve speciálních nosítkách SKED klikatými a úzkými dutinami vytahovali na sluneční světlo figuranta.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

„Vyprostit osoby z podzemních systémů je velice komplikované. Při ostré záchranné akci spolupracují hasiči se speleologickými záchranáři,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová. Společné úsilí ztěžuje hned několik faktorů, a to úzké prostory, málo místa pro vybavení, složitá orientace v členitých chodbách, mazlavé bláto, kapající voda, nedostatek kvalitních kotevních míst pro lana, tma a všudypřítomné vlhko a kluzko. A neúprosně běží čas. Pohyb v tomto prostředí klade extrémní zátěž na všechny záchranáře. Nejen na jejich kondici, kdy je každý pohyb ve stísněných chodbách vysoce fyzicky náročný, ale také na jejich psychiku. I záchrana na krátkou vzdálenost může trvat mnoho hodin.

Od nás i ze světa jsou podle Balážové známé případy, kdy se úspěšně podařilo zachránit z podzemních komplexů nezkušené turisty. Například před třemi lety se rozběhla rozsáhlá záchranářská akce v jeskyních v Thajsku, kde se ztratila skupina mladých fotbalistů s trenérem. Všichni přežili. Na komplikovanost zásahu ukazuje fakt, že při záchranné misi přišli o život dva potápěči. V tuzemsku se zachraňuje z jeskyní Moravského krasu. Například v roce 2017 se z podzemí vyprošťoval zavalený speleolog, zásah trval hasičům a záchranářům přes 6 hodin. V roce 2019 pak byla z jeskyní v Ostrovské propasti, nacházející se v Ostrově u Macochy, vyproštěna zraněná turistka.