V Kroměřížské nemocnici provedli unikátní operaci lokte

Ilustrační foto: KNTB

KROMĚŘÍŽ – Lékaři v Kroměřížské nemocnici navrátili pohyb těžce zraněné pacientce. Podařilo se jim to díky operaci, kterou provedli úplně poprvé. Úkon je výjimečný i v rámci celé země, ročně se jich uskuteční jen několik.

Operaci lékaři provedli u pacientky po těžkém poranění obou loktů. Ženě implantovali totální náhradu hlavice vřetenní kosti, bez čehož by loket zůstal zcela nehybný.  „Klasická rekonstrukce zlomeniny, která se běžně využívá, nebyla v tomto případě možná. Proto jsme se rozhodli pro využití implantátu, který dokáže zcela nahradit roztříštěnou část kloubu,“ vysvětlil lékař David Prchal, který operaci vedl.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Díky zákroku bude moct žena s rukou hýbat jako dřív. „Už několik dní po operaci začala pacientka rehabilitovat, což nám ukazuje skvělý výsledek. Díky náhradě kloubu bude její ruka fungovat zcela bez omezení,“ řekl Prchal.

Během roku se objeví jen několik pacientů, u kterých není kvůli závažnosti zranění možné provést obvyklou rekonstrukci zlomené kosti. „Dosud byli pacienti odesíláni do větších center, což nebude nyní třeba. Budeme schopni je ošetřit i na našem oddělení, a to právě s použitím cementovaného implantátu, který je nejmodernější metodou řešení tohoto problému,“ dodal David Prchal.