Zoo Liberec hlásí nová mláďata ohrožených druhů

LIBEREC – V liberecké zoo se v průběhu letošního května nově narodila tři mláďata ohrožených druhů. Jde o dva koně Převalského a jednoho soba karelského.

V liberecké zoologické zahradě se v posledních dnech narodila dvě mláďata koní Převalského. První přišlo na svět 3. května a druhé v sobotu 21. května. Jedná se o samce a samičku. „Kůň Převalského je přesně tím druhem, který by bez zoologických zahrad nepřežil. Souhrou řady faktorů, jako byla například konkurence s hospodářskými zvířaty, lov těchto koní nebo klimatické změny, na konci 60. let 20. století v přírodě vyhynul. Od roku 1969 přežíval pouze v chovech v zoologických zahradách. Těší mě, že se koním v Liberci daří a díky úspěšnému chovu můžeme pomoci k jejich záchraně,“ uvedl ředitel zoo David Nejedlo.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. 

Zoo Liberec chová koně Převalského od srpna roku 2017, kdy se uskutečnil transport tří klisen z německé zoo v Norimberku. O rok později přicestoval hřebec, který malou skupinu těchto vzácných asijských lichokopytníků doplnil. Zvířata si na sebe zvykla a tvoří sourodou skupinu, což dokazují i pravidelné úspěšné odchovy. Za tři roky přišlo v Liberci na svět již šest mláďat. „Tři klisničky narozené v minulých letech jsme nedávno převezli do zoologické zahrady v rakouském Grünau,“ doplnil zoolog Luboš Melichar.

Další čerstvé mládě mohou návštěvníci spatřit také ve vedlejším výběhu u sobů karelských. Narodilo se 21. května a dle zoologa Luboše Melichara se jedná o samce. Je to historicky teprve druhý přírůstek tohoto ohroženého finského sudokopytníka od počátku jeho chovu v Liberci v roce 2013. „Matkou je navíc už devítiletá nezkušená samice, které se nikdy předtím nepodařilo zabřeznout, takže to pro nás bylo veliké překvapení a malý zázrak,“ informoval Melichar. „Přestože se jedná o prvorodičku, o mládě se zatím stará naprosto perfektně a malý sob prosperuje,“ konstatoval zoolog.

Všechna zmíněná mláďata obývají venkovní výběhy již od prvních dní, a tak jsou pro návštěvníky zoo při troše štěstí snadno pozorovatelná. Zoo Liberec je v květnu otevřena od 8 do 18 hodin, od června tu můžete pobýt až do 19 hodin, pokladna se uzavírá 60 minut před aktuální zavírací hodinou.

Foto: Zoo Liberec