Do jihlavské nemocnice opět přicházejí pomáhat pejsci

Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Po delší pauze způsobené koronavirem do jihlavské nemocnice začali opět docházet psi s terapeuty. Psychicky pomohou jak lidem se závažnými onemocněními, tak i seniorům nebo pacientům na interním či neurologickém oddělení.

Téměř rok do jihlavské nemocnice psi nemohli. Nyní se brány nemocnice otevřely a canisterie může pokračovat. „Canisterapie je určitě prospěšná, dodává pacientům chuť do života a radost, která je v rámci hospitalizace velice důležitá. Jsme rádi, že jsme zase mohli obnovit tuto službu,“ sdělila náměstkyně ošetřovatelské péče Hana Hladíková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Do jihlavské nemocnice nyní dochází pět psů. Čtyři s dobrovolníky a jeden vycvičený na canisterapii. Podmínkou je, že pes, který má dělat canisterapii, musí být zdravý. „Znamená to pravidelné přeočkování, odčervování a další péči,“ vyjmenovala majitelka psa Scottyho Petra Humlerová.

Kontakt se psem nejvíc pomáhá pacientům, kteří jsou z nějakého důvodu ve špatném psychickém stavu. Může to být zejména delší léčba vážné nemoci nebo chybějící přítomnost blízkých osob, čímž trpí hlavně senioři. Pejsek se tak stává blízkým kamarádem, který lidem pomáhá složité období překlenout. Zákaz vstupu mají ale pejsci na jednotkách intenzivní péče nebo tam, kde jsou pacienti s otevřenými ranami.