Ortopedi pelhřimovské nemocnice rozšířili nabídku operací. Nový zákrok pomůže pacientům s artrózou palce

Foto: Nemocnice Pelhřimov

PELHŘIMOV – Lékaři v pelhřimovské nemocnici provedli tento týden první kloubní náhrady palce ruky. Operace je určena pacientům s artrózou, kterým tak náhrada kloubu palce znovu navrátí plnou pohyblivost i funkčnost ruky.

První tři operace uskutečnili lékaři v úterý 25. května. U všech tří pacientů, jejichž věkový průměr je 55 let, proběhly zákroky bez komplikací. Operované pacienty nyní čeká rekonvalescence s cílenou rehabilitací. „Rádi bychom, aby se tento zákrok u nás stal standardní operací, protože pacientů s artrózou palce ruky je poměrně hodně,“ sdělil primář ortopedického oddělení pelhřimovské nemocnice Jaroslav Letocha.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Operace tohoto typu trvá přibližně hodinu. Po ní dostávají pacienti sádrovou dlahu a následně začnou rehabilitovat. „Totální náhrada kořenového kloubu palce ruky je většinou indikována při degenerativním postižení karpometakarpálního kloubu. Lidé v tomto stádiu trpí velkými bolestmi a mají omezenou funkci palce ruky,“ přiblížil primář Letocha.

Foto: Nemocnice Pelhřimov

„Primárně je kloubní náhrada určena pro pacienty, kteří nemají tak velkou zátěž končetiny a je u nich dominantní potřeba jemné motoriky ruky než svalové síly,“ uzavřel primář Letocha. Po rekonvalescenci se tak pacientům vrátí veškerý rozsah pohybu, na který byli zvyklí.