Počty nakažených v kraji dál klesají, nemocnice se budou moct vrátit k plánovaným operacím

Foto: Jiří Balát/Zlínský kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ – Data z uplynulého týdne přinesla dobré zprávy. Počet nově pozitivně testovaných na covid klesl v kraji pod 60 případů na 100 tisíc obyvatel. Spolu s tím se uvolňují lůžka v nemocnicích, a pacienti by se tak konečně mohli dočkat odložených operací.

Zatímco se počty případů snižují, přibývá naočkovaných obyvatel regionu. Zdravotníci už podali přes 268 tisíc dávek, přičemž téměř 74 tisíc lidí dostalo druhou dávku. „K očkování se nyní mohou hlásit lidé ve věku 30 let a více. Předpokládá se, že se k němu v červnu budou moci registrovat už všichni zájemci nad 16 let,“ sdělil hejtman Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Očkování probíhá v 8 centrech v kraji, pokračovat by mělo i v ordinacích praktiků. „Podařilo se nám také vyjednat s centrálním očkovacím týmem výjimku v přerozdělování vakcín pro praktické lékaře, kteří budou v našem kraji i nadále dostávat vakcíny proti covidu po menších dávkách a rozdělovat je budou lékárníci. Takže lidé, kteří se na očkování domluvili se svým praktickým lékařem, mohou využít této možnosti a nemusí cestovat do velkého očkovacího centra, pokud nechtějí,“ informoval hejtman.

Počet potvrzených případů covidu stabilně klesá od půlky dubna. Zlepšení se projevilo i v obsazenosti nemocnic, kde se uvolňují covidová lůžka. „Nemocnicím ve Zlínském kraji to umožňuje pozvolný návrat k plánované operativě, což je dobře, protože na operace čekají stovky pacientů. Na druhou stranu je to pokračující zátěž pro zdravotníky, kteří nemají čas si odpočinout, protože se musí věnovat právě zvýšenému náporu pacientů po obnovení plánované operativy,“ řekla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.