Budoucí učitelé začali skládat státnice, v září už míří k tabuli

Foto: archiv UTB

ZLÍN – Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně začaly státní závěrečné zkoušky. Zvlášť horkým zbožím jsou budoucí pedagogové, kterých je v regionu nedostatek. Někteří z nich už proto nyní ví, do které školy v září nastoupí jako učitelé.

Za zpřísněných hygienických podmínek dnes začaly skládat zkoušky například studentky oboru Učitelství pro 1. stupeň základních škol. Patří mezi ně i studentka Anita Valchářová, která kromě vlastní přípravy na státnice pomáhala v uplynulých měsících s doučováním dětí. „Největší zkušeností pro mě bylo doučování žačky 7. ročníku, připravovala jsem ji na reparát z matematiky a fyziky,“ vzpomíná čtyřiadvacetiletá studentka.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Právě Anita je jednou z těch, která má po úspěšně složených zkouškách místo jisté. „Hned po státnicích skočím do pedagogické praxe rovnýma nohama. Od září budu třídní učitelkou 1. třídy v jedné ze vsetínských základních škol a moc se na to těším,“ pochvaluje si Anita Valchářová. Práci dostala ve škole, kde měla mít původně praxi. Kvůli koronaviru a zavřených školám ale na praxi nenastoupila, a práci učitelky si tak vyzkouší hned naostro.

Na státnice se v těchto dnech pilně připravuje Veronika Kaláčová. Za sebou má maturitu na pedagogickém lyceu, o svém budoucím povolání tak měla jasno. „Já sama jsem hodně humanitně založený člověk, zároveň mě vždy bavila práce s dětmi, již několik let jezdím na letní tábory, kde dělám vedoucí,“ popisuje Veronika, která se zapojuje do aktivit pro děti a mládež i v průběhu školního roku.

Během studia si vyzkoušela praxi na Základní škole Horní Němčí. „Je to malá vesnická škola, ve třídě jsem měla pouze pět žáků, o to víc jsem však mohla skutečně poznávat hloubku učitelského povolání,“ soudí Veronika.

Foto: archiv UTB