Jak se vám žije v době covidu? Na olomoucké univerzitě vzniká dokument o životě během pandemie

OLOMOUC Zachytit životní příběhy obyčejných lidí během pandemie se rozhodla Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (CMTF UP). V pěti dílech dokumentárního cyklu dostanou slovo zdravotníci, rodiče-samoživitelé, podnikatelé, děti i senioři. Režisérka Markéta Kopejtková od poloviny března postupně zpovídá jednotlivé protagonisty. V květnu natáčela se svým týmem i v Olomouci.

V květnu natáčela režisérka Markéta Kopejtková se svým týmem i v Olomouci – na kameru mluvila záchranářka a přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Fakulty zdravotnických věd UP (FZV UP) Marinella Danosová „Setkání se záchranářkou Marinellou Danosovou bylo úžasné. Jsem moc ráda, že jsme dostali doporučení právě na ni. Obdivuji její energii, se kterou zvládá své vysoké pracovní nasazení. Spolupráce s ní byla skvělá. V Prostějově se nám podařilo navštívit bratry Dostálovy. Jejich příběh je opravdu silný a moc bych si přála, aby kluci brzy našli člověka, který jim pomůže a bude o ně pečovat,“ svěřila se režisérka Markéta Kopejtková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Marinella Danosová pracuje jako zdravotnická záchranářka a současně působí také jako akademička na FZV UP. Její životní partner pracuje jako zdravotnický záchranář letecké záchranné služby. Společně vychovávají tříletého syna. Jejich pracovní nasazení během pandemie covidu-19 bylo extrémní, přesto je odhodlání zachraňovat lidské životy za celou dobu neopustilo. Cílem chystaných dokumentů je ukázat, s jakými těžkostmi se obyčejní lidé museli během pandemie vyrovnávat, a to nejen v profesní rovině, ale také v osobním životě. „Nejde nám o to, lovit senzace. Považujeme za důležité natočit příběhy lidí z různých subkultur, aby jejich výpověď pomohla lidem, kteří se nacházejí v podobné situaci. Důležité je samo sdílení příběhů – člověk si uvědomí, že v tom není sám. Věříme, že síla těchto dokumentů se ukáže i v době, kdy budeme na těžké časy s covidem už jen vzpomínat. Dokumenty přispějí také k zachycení důležitého společenského mezníku,“ řekl děkan CMTF UP Peter Tavel.

Režisérka Markéta Kopejtková se za prvním protagonistou úvodního dílu dokumentární série rozjela v polovině března. Na kameru hovořil přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady František Duška. O dva měsíce později má tým natočeny rozhovory se všemi respondenty pro díl o zdravotnících, setkali se také s protagonisty pro díl o lidech, kterým na covid-19 zemřel blízký člověk. Další díly cyklu dají prostor matkám a otcům samoživitelům, studentům a také lidem, kteří musí po několika letech ukončit své podnikání. Důležitým tématem bude také díl o konspiračních teoriích. Natáčecí tým tvoří kromě režisérky Markéty Kopejtkové také kameraman David Macháček, který natáčí pořady například pro TV Nova, a Lukáš Kopejtko, který bude materiál stříhat.