Muž převezl v tašce ze Znojma do Brna funkční dělostřelecký granát

Zdroj: MP Brno

BRNO – Perfektní příklad, jak se nemá zacházet s nebezpečným předmětem, ukázal mladík, který našel ve Znojmě dělostřelecký granát, který naložil do igelitové tašky a převezl ho do Brna. Tam potkal strážníky, kterým svůj nález ukázal. Ti ihned uzavřeli prostor a zavolali pyrotechnika. Nikomu se naštěstí nic nestalo, tento případ však nebyl ojedinělý.

Po druhé hodině ranní přistoupil mladý muž k hlídce městské policie na Mendlově náměstí, rozevřel nákupní tašku a položil nevinnou otázku: „Co s tím mám dělat?“ Hlídka nahlédla dovnitř a spatřila zachovalý a pravděpodobně funkční dělostřelecký granát. Strážníci zachovali chladnou hlavu, nálezci řekli, ať i se svými známými poodstoupí do bezpečné vzdálenosti a poté přivolali další hlídku a policejního pyrotechnika. Nezapomněli také uzavřít přilehlý prostor kvůli bezpečnosti. Na místo dorazil specialista, který granát odborně naložil a odvezl pryč.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Jakmile bylo nebezpečí zažehnáno, strážníci zjišťovali, jak se tam muž i s granátem dostal. Mladík vypověděl, že střelivo našel v noci ve Znojmě a netušil, co s ním má dělat. Vložil ho proto do nákupní tašky a nasedl s  ním do auta. Tam kromě mladíka cestovali ještě jeho další dva známí. Tato trojice i s granátem přijela až do Brna, kde zaparkovala u Mendlova náměstí a s radostí zamířila k této hlídce, která právě kontrolovala okolí. Muži zákona případ předali republikovým policistům. „Nejde o první případ, který jsme zaznamenali. V roce 2017 přinesla osmdesátiletá žena na ředitelství vojenskou výbušku v igelitové tašce, o čtyři roky dříve přišel na žabovřeskou služebnu pracovník sběrného dvora s funkčním ručním granátem, který našel v kontejneru. S podobnými nálezy by však lidé neměli vůbec manipulovat, ale odejít do bezpečné vzdálenosti, varovat okolí a okamžitě volat policii,“ uzavírá tiskový mluvčí Jakub Ghanem.